Nem adott komolyabb lökést a recesszióban lévő brit gazdaságnak a londoni olimpia. Bár az építőipar komoly megrendeléseket kapott az olimpia megrendezése előtt, a játékok 17 napja nem hozott jelentősebb hasznot a brit gazdaság számára. A vártnál kevesebb turista érkezett az országba, illetve a kiskereskedelmi szektor is csak vegyes eredményeket tud felmutatni.
Májusban a helyi jegybank azzal számolt, hogy az ország GDP-je 0,2 százalékponttal lesz nagyobb 2012 harmadik negyedévében, mint lett volna a játékok megrendezése nélkül. A CEBR elemzése szerint London éves növekedési ütemét az olimpia hosszú távon érvényesülő hatásai évente 0,6 százalékponttal növelhetik egyebek mellett olyan tényezők miatt, mint például a kelet-londoni olimpiai helyszín városrehabilitációs hatásai.
Az olimpia játékok 10 milliárd font nettó közvetlen költséggel járt a brit gazdaság számára, ezt várhatóan 1 milliárddal fejeli meg a turisták elmaradása, valamint a szabadságok miatt a termeléskiesés miatt – idézi a Világgazdaság a Centre for Economics and Business Research (CEBR) londoni pénzügyi elemző cég értékelését. A turisztikai cégek érdekvédelmi szervezetének (UKinbound) felmérése szerint előző év azonos időszakához képest kisebb forgalmat bonyolítottak le az olimpia alatt a brit szállodák, utazási irodák. A londoni hotelekben 80 százalék körül volt az átlagos foglaltság, ami nem több, mint az év ezen időszakában szokásos szintet.
A CEBR elemzői szerint a brit GDP az olimpia alatt összesen 1 milliárd font veszteséget hozott össze a turizmus és a termelés kiesései "révén". Sokan ugyanis épp az olimpiára időzítették szabadságukat vagy azért, hogy követni tudják az olimpiát, vagy azért, hogy az olimpia okozta felfordulás elől elutazzanak. Ez kiegészülve a 10 milliárd fontos közvetlen rendezési költségekkel, 11 milliárd fontos kiadási tételt jelent az ország gazdasága számára.
Az olimpia első napjait jellemző gyászos kiskereskedelmi adatok azonban a játékok második hetére jelentősen módosultak. Az első napokban ugyanis túl hatásosnak bizonyultak a londoni közlekedési társaság dugókra vonatkozó előzetes figyelmeztetései, így a szellemvárossá váló belváros üzleteiben jelentősen visszaesett a forgalom. A beharangozott, végül elmaradt dugóktól tartva azok a Közel-Keletről érkező bevásárlóturisták is elmaradtak, akik a nyári időszak alatt a legjelentősebb vásárlóknak számítanak a londoni üzletekben. A kiskereskedők és a vendéglátóhelyek arra is panaszkodtak, hogy az olimpiára érkező sportturisták kevesebbet költöttek, mint a megszokott nyári turisták.
A London belvárosában 600 üzletet képviselő The New West End Co. szóvivője a Guardiannek azt mondta, megismétlődött a korábbi olimpiákra jellemző trend, hogy a játékok második hetére nő meg a forgalom az üzletekben. Augusztus 4-én országos szinten 5,4, míg Londonban 8,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest az eladások értéke, míg az első napokban Londonban nem volt ritka az 5–10 százalékos visszaesés sem.