2012. július. 02. 15:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 02. 16:04 Vállalkozás

Már "saját zsebre" dolgoznak a magyarok

Egy facebookos bejegyzés szerint az átlagos magyar munkavállaló július 1-re letudja az éves bérére eső közterheket, s innentől már az övé, amit megkap. A Pénzcentrum.hu számításai azonban azt mutatják, hogy már múlt hét csütörtök déltől "saját zsebre" dolgozik az átlagos dolgozó.

A Pénzcentrum.hu számításai azt mutatják, hogy az átlagos magyar munkavállaló, aki a KSH adatai szerint 219 400 forint bruttó fizetést kap havonta, már a múlt csütörtök óta magáért dolgozik, nettó fizetéséért, amiből majd ki tudja fizetni az áfát, benzinre literenként 120, ciginként 22, sörönként 38 és felesenként 87 forint jövedéki adót.

Hogy is jön ez ki? A 219 400 forint havi bruttóból 142 995 forintot vihet haza az átlagos dolgozó, de a bérlapon nincs rajta, hogy a munkáltató további 59 238 forintot fizet be az államnak. Valójában a fizetés 50,7 százalékát tehetjük tehát zsebre, ezt lehet szabadon elköltheteni. Ebből ki kell fizeti az áfát, a benzint, cigarettát és alkoholtermékeket terhelő jövedéki adókat. Valójában tehát a teljes munkaköltség elenyésző része marad zsebben.

Az 50,7 százalékos nettó fizetést elköltve persze tovább gyarapíthatja a dolgozó az államkasszát a már említett áfával és jövedéki adókkal. Emellett azt is szem előtt kell tartani, hogy az állam ezekből a bevételekből fizeti az összes közszolgáltatást; az oktatást, egészségügyet, katonaságot, közutakat, nyugdíjakat és egyéb szociális ellátásokat.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.