NAV-inkasszót kockáztatnak a feledékeny cégek
Május végéig a feketelista.hu összegzése szerint 134 800 adóvégrehajtást rendelt el cégek ellen az adóhatóság, egy évvel korábban 130 400 végrehajtási eljárás indult. Az adóvégrehajtás május végéig 156,589 milliárd forinttal gyarapította a költségvetést; ez 6,7 százalékkal több, mint az előző év május végi összeg volt.
A legutóbbi adatok szerint az összes adóhátralék 1875,9 milliárd forintra rúg, holott egy évvel korábban még 2338,4 milliárd volt; a gazdálkodó szervezetekre 1706,1 milliárd forint esik, adóhátralékuk egy év alatt 21,2 százalékkal csökkent. A kép azonban mégsem ennyire rózsás, hiszen a hátralékállományból 1350,5 milliárd forint a nem működő gazdálkodó szervezetekre jut, és ebből 1143,9 milliárd forint felszámolással érintett, behajtása tehát meglehetősen kétséges. A működő gazdálkodó szervezek hátraléka viszont – a folyamatos, intenzív behajtási intézkedések hatására – egy év alatt 53,4 milliárd forinttal csökkent.
A felszólított vállalkozások a végrehajtási értesítésre kiegyenlítik ugyan adótartozásukat, de a következő hónapban sokan közülük jellemzően már ismét „elfelejtik” az újabb befizetési határidőt. Ez a folyamat elvileg számtalan alkalommal megismétlődhet – erősítik meg a Világgazdaságnak a NAV munkatársai. Az adóhatóság az állammal szembeni kötelezettségek behajtására leggyakrabban és legeredményesebben az inkasszót alkalmazzák. Ha ez nem vezet eredményre, az ingó-, illetve az ingatlan-végrehajtás kombinációja következik.
Az ingóvégrehajtás jellemzően gépjárműfoglalásra, üzletrész- és követelésfoglalásra, vagy az értékesíthető árukészlet, illetve gép, berendezés foglalására irányul. Idén az első öt hónapban az adóvégrehajtás 156,589 milliárd forinttal gyarapította a költségvetést; ez az összeg 6,7 százalékkal nagyobb a tavalyinál. Legeredményesebb végrehajtási formának az inkasszó bizonyult; az év első öt hónapjában 11,7 százalékkal több ilyen hatósági átutalási megbízást adtak ki 19,9 százalékkal több tartozásra. Ugyanakkor 12,6 százalékkal csökkent az ingó-, és 23,7 százalékkal az ingatlanárverés.
Az adóhatóság tapasztalatai szerint a folyamatosan növekvő számú adóstól – egy adósra vetítve – mind kevesebb összeg szedhető be. Egyre több a nem működő gazdálkodó és a vagyontalan adóhátralékos száma. Az adóhatóság hatékonyabb és erélyesebb fellépésével magyarázható, hogy ilyen körülmények mellett az összes adóhátralékot az egy évvel korábbihoz képest 19,8 százalékkal sikerült csökkenteni.