2012. május. 22. 16:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. május. 22. 18:15 Vállalkozás

Százmillióért vettek Facebook-részvényt a magyarok

Amerikai belügy maradt a Facebook-kibocsátás, Európában csak a minősített befektetők jegyezhettek a kibocsátásban részvényt. Az első kereskedési napon azonban több mint 100 millió forintot költöttek részvényre.

Bár néhány héttel a Facebook (FB) elsődleges részvénykibocsátása (IPO) előtt még úgy festett, hogy itthon is lehet majd vásárolni a tőzsdei bevezetést megelőzően a társaság papírjaiból, végül Magyarországon egyetlen magánszemély sem vehetett részt a jegyzésben – írja a Világgazdaság. A lap értesülései szerint a kelet-közép-európai régióban sem jutott szinte senkinek papír, és Európában is csak elvétve sikerült egy-két társaságnak részvényt jegyeznie.

A kereskedésben ugyanakkor már a hazai kisbefektetők is igen aktívak voltak. Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője a lapnak elmondta, hogy jóval nagyobb érdeklődést tapasztaltak a Facebook tőzsdei rajtja iránt, mint amekkorát hasonló tranzakciók esetében megszoktak, s várhatóan ebben a következő hetekben sem lesz változás.

Az Equilor értékpapír-üzletágának igazgatója, Vavrek Zsolt szerint pénteken 100 millió forintos nagyságrendben adtak vételi megbízást Facebook-papírokra ügyfeleik, többségében 38-39 dollár közötti áron, s a vevők egy része még napon belül le is zárta pozícióját. A befektetők – mi­vel az FB-részvényeket egyelőre nem lehet shortolni – kivétel nélkül az árfolyam emelkedésére játszottak. A szakértő úgy számol, hogy a 38-39 dollár közötti kurzus a következő hetekben is vonzó lehet a magyar kisbefektetők számára.

A Facebook egyből rekorddal rajtolt a New York-i börzén: múlt pénteken 582 millió részvény cserélt gazdát összesen 23,4 milliárd dollár értékben, ekkora  forgalma első tőzsdei napján pedig mostanáig egyetlen cégnek sem volt.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.