Seniknek sem kellenek a vállalati hitelek
Nincs piaca a bankközi kereskedelemben a vállalati hiteleknek. A pénzintézeteknek egyszerűen nincs ilyen szolgáltatása, illetve erre szakosodott csoportja, és értékpapírosítási törvény hiányában egy darabig nem is lesz. A jó ügyfeleket ugyanis nem adják el, a lejárt követeléseket pedig faktoringcégek veszik meg.
Nem foglalkoznak vállalati hitelek egymás közötti adásvételével a magyar kereskedelmi bankok – derült ki a Gazdaság.hu bankokhoz intézett körkérdéséből. A Gazdaság.hu több elemzőt és a Magyar Nemzeti Bankot is megkérdezte arról, hogy miért csak lejárt követelésekkel kereskednek a bankok, és miért nincs piaca a hitelek adásvételének.
A piac teljes hiányára jellemező, hogy az elemzők egy része abban sem volt biztos, hogy egyáltalán lehetséges-e Magyarországon értékpapírosítani a vállalati hiteleket, pedig ez szerintük alapvető feltétele lenne a hitelek átvételének. Utánajártunk: értékpapírosítani valóban nem lehet a hiteleket, ennek jogi feltételei nem adottak, de portfólió értékesítésére volt már példa Magyarországon.
Nagy Márton igazgató, a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi stabilitás szakterületének vezetője a Gazdaság.hu kérdésére elmondta, hogy ez az üzleti szegmens valóban hiányzik a magyar bankrendszerből, mert nincs értékpapírosítási törvény, ami megkönnyítené a tranzakciókat, ennek hiányában pedig csak portfóliók adásvételére van lehetőség, amivel nem szoktak élni a bankok. Ha ugyanis jó az ügyfélállomány, nem akarnak megszabadulni tőle, ha viszont rossz, akkor nem bank-bank tranzakció valósul meg, hanem faktoringcégnek értékesítik a követeléseket.
Az igazgató szerint mindezek ellenére volt már példa Magyarországon vállalati portfólióértékesítésre, néhány olyan esetben, amikor egy bank a mérlegfőösszeg csökkentésén keresztül akarta javítani tőkemegfelelési mutatóját. „Ez azonban nem gyakori: a bankok a legtöbb esetben tőkebevonással javítják tőkemegfelelésüket, ha rászorulnak – mondja Nagy Márton.