Bedőlt a milliárdos spanyol építő cég – mi lesz a villányi elkerülő úttal?
Felszámolási eljárást indítottak az Ezentis Infraestructuras Magyarországi Fióktelepe ellen. Az Ezentis 2009-ben 60 milliárd forint feletti árbevételt produkált. A magyar fióktelep anyavállalata, a spanyol Ezentis a közelmúltban kért csődvédelmet, miközben négy magyarországi projektben vesz részt, mindegyik állami beruházás.
Két éve vásárolta fel a spanyol Ezentis a szintén spanyol Sedesa SA vállalatot. Az ügylet miatt a Sedesa magyarországi infrastrukturális beruházásai az Ezentis-hez kerültek. Az Ezentis anyavállalata a közelmúltban csődöt jelentett, s a napokban megindult a felszámolási eljárás az egyik hazai cég, az Ezentis Infraestructuras Magyarországi Fióktelepe ellen – tudta meg a Gazdaság.hu üzleti hírügynökség. (Annak ellenére, hogy egy hónapja került be a társaság a köztartozásmentes adózók adatbázisába.) Az Ezentis-nek a hazai mellett Marokkóban, Algériában és Argentínában futnak jelentős projektjei.
Az Ezentis négy magyarországi projektben vesz részt, valamennyi állami beruházás. Az M43-as autópálya második ütemét a Tisza M43 konzorcium vezetőjeként vitte. A konzorciumon belüli bonyodalmak miatt a Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő (NIF) Zrt. kilátásba helyezte a beruházás kivitelezői szerződésének felbontását. Az Ezentis ennek elkerülése érdekében megvásárolta az időközben csődvédelmet kért Szeviép Zrt.-vel szemben fennálló alvállalkozói követeléseket, így az autópálya-szakasz építése tovább folytatódhat. A társaságok 26,8 milliárd forintért vállalták a beruházást.
Szintén út- és autópálya építés a fő tevékenysége az Ezentis Építő Kft.-nek, amely 2010-ben alakult (rövid ideig ez is Sedesa-cég volt). A társaság két éve 240 milliós forgalmat és 21 milliós nyereséget ért el.
Ugyancsak a NIF-közbeszerzés eredményeként az Ezentis építi a Villányt elkerülő 4,4 kilométeres útszakaszt, két vasbeton híddal. A beruházás értéke 1,7 milliárd forint. Konzorciumban nyerte el a társaság a Hany-Tiszasüly térségében épülő gát és a kapcsolódó utak kivitelezési munkáit, 13,2 milliárd forint értékben. Ezeken kívül a spanyol társaság építi Záhony belterületi közúti infrastruktúráját, 2 milliárd forintért, NIF-pályázat keretében.
A Sedesa Magyarországi Fióktelepét 2008-ban alapították, ezt nevezték át az akvizíció után 2010-ben Ezentis Magyarország Fióktelepére, saját mérlege nincs. A anyagcég 2009-ben 60 milliárd forint feletti árbevételt ért el, adózás előtti eredménye meghaladta az 1,3 milliárd forintot. Befektetett eszközállománya 9,4 milliárd forintot tett ki, forgóeszközei csaknem 50 milliárd forintot.