Az ingyenes képzés nem elég a vállalkozásösztönzéshez
A kis- és középvállalkozások makrogazdasági jelentősége vitathatatlan, támogatásuk mellett számos érv sorakoztatható fel. Az Egyesült Államok kormánya is létrehozta saját támogatási pilot programját az úgynevezett Growing America through Enterperneurship-et (GATE).
A program keretein belül gazdálkodási ismeretekkel látják el ingyenesen azokat, akik saját vállalkozásba kezdenének, vagy fejlesztenék a meglévőt. A program célja, hogy vizsgálja az adott támogatási forma hatékonyságát (munkahelyteremtés, jövedelmezőség).
A Yale egyetem kutatói, Dean Karlan, Robert W. Fairlie és Jonathan Zinman arra a következtetésre jutottak, hogy a támogatási forma csak rövidtávon növeli a vállalkozások számát, illetve a foglalkoztatottságot - hosszú távú hatást azonban nem tudtak kimutatni – olvasható a Pénzügyi Szemle Online-on. Megállapították továbbá azt is, hogy az ingyenes oktatás nem javított azoknak a helyzetén, akik a munkaerőpiacon negatív diszkriminációnak vannak kitéve, illetve azokét sem, akik humántőke vagy hitelezési gondokkal küzdöttek.
A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy az ingyenes vállalkozásképzés nem megfelelő (költséghatékony) eszköz a kis- és középvállalkozások számának tartós növelésére.
A cikk teljes terjedelmében itt érhető el.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.