Banki hitelből élnek a kkv-k
A hazai kkv-k számára elérhető finanszírozási lehetőségek közül továbbra is a banki hitelek a legfontosabbak, minden más forrást megelőzve – derül ki a K & H felméréséből.
„Tőkehiány esetén a vállalkozások mintegy harmada gondolkodik a hazai pénzügyi szektor által nyújtott hitelben, és minden ötödik vállalkozás terveiben szerepel idén vállalati hitel felvétele” – mondta Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
Habár a válság hatására az elmúlt három évben kétségtelenül szűkült a vállalkozásoknak nyújtott hitelállomány, továbbra is a hazai bankok által biztosított források a kkv-k legfontosabb finanszírozási eszközei, szükség esetén a vállalkozások mintegy harmada veszi fontolóra a hitelfelvételt. Az általunk megkérdezett mintegy 700 cégvezető elmondása alapján ezt követően a pályázati források, valamint a tulajdonosi kölcsön játszanak jelentős szerepet a kkv-k finanszírozása szempontjából. Lízingben a cégek 15 százaléka gondolkodik, a társfinanszírozott hiteleket pedig a vállalkozások 10 százaléka veszi fontolóra finanszírozási lehetőségként.
„A kkv-k hitelfelvételi szokásait tekintve a rövid lejáratú banki finanszírozású forgóeszköz hitelek a legnépszerűbbek. Egyre nagyobb mértékben veszik azonban igénybe az uniós forrású MFB hitelprogramokat is a vállalkozások, de mivel ezeket a konstrukciókat az Európai Unió támogatási rendszere határozza meg, ez esetenként szűk teret biztosít a termékek értékesítésében. Ez azt jelenti, hogy csak alacsony összegben igényelhetők, a de minimis támogatási kategória korlátai miatt. Az MNB-s finanszírozású termékek közül jelenleg a forgóeszköz, illetve a beruházási hitelprogramok a legnépszerűbbek” – tette hozzá a kkv szakértő.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.