Vállalkozás hvg.hu 2012. március. 14. 12:15

Nem kell a kkv-knak feltalálni a spanyolviaszt

Már zajlik az idei InnoMax pályázatok elbírálása – az Invitel által kis- és középméretű vállalkozásokra kiírt verseny az innováció, a hatékonyság, a kreativitás és a maximalizmus kritériumrendszerében keresi a legjobbakat. A kkv szektorra szabott pályázat elbírálói közé az idén Papp Péter, a Kancellár.hu Zrt elnöke is csatlakozott.

hvg.hu: Ön az egyik friss zsűritag az InnoMaxban, miért fogadta el a felkérést?

Papp Péter: Sok kereskedőt ismerek, és sok szolgáltatót is, köztük van az Invitel is. Olyan üzleti partnerem, versenytársam, üzleti ismerősöm azonban kevés van, akivel a kkv és az innováció kérdésében ennyire osztani tudnám a véleményemet. Nekem vesszőparipám, hogy a kkv-szektornak nagyobb teret, több lehetőséget és támogatást kellene adni. Innen logikailag már egyenes az út az InnoMaxhoz.

hvg.hu: Mit kell felismerniük -  ha úgy tetszik: feltalálniuk - a kkvk-nak?

Papp Péter: Szerintem egyáltalán nem kell feltalálniuk a spanyolviaszt. A kis magyar cégekben régóta megvan az egészséges túlélési ösztön, ennek egy új formája szerintem annak felismerése, hogy az innováció jelenti sok esetben az előbbre jutáshoz azt a bizonyos kiskaput, amit - és akkor most tényleg ne menjünk vissza messzebbre – anno a GMK-k és a háztájizás is jelentett. Nem kell szofisztikált ideológiát kreálni a dolgokhoz; úgy látom, most is olyan időket élünk, élnek meg a cégek, amikor egy-egy jól átgondolt racionalizálásból, innovatív ötletekből merítve új utat és akár a piacon fogást lehet találni.

Papp Péter: a meglepő megoldásokat támogatni kell!
Kancellar.hu
hvg.hu: A kancellar.hu is kis, innovatív cégként indult el tíz éve, innen nézve milyen elvárásai vannak a beadott pályázatokkal szemben?

Papp Péter: Azt nem állítom, hogy minél rosszabb, annál jobb, de az olyan éles helyzetekben, mint amilyen a jelenlegi üzleti környezetet jellemzi, szerintem jobban láthatók egy népes mezőnyben az igazán jó megoldások és kezdeményezések. Talán furcsán hangzik, de az InnoMax egyfajta kkv-s inkubátorként ebből a szempontból szerintem éppen időben ért be ahhoz, hogy az ilyen kezdeményezésekhez valóban hozzá tudja adni a következő lépéshez szükséges dolgokat. Ezzel együtt arra számítok, hogy sok, szinte tökéletes pályaművet kapunk, termékekre és szolgáltatásokra is, ami majd megnehezíti a döntésünket.

hvg.hu:  A cégük számára mit hozhat egy ilyen felkérés?

Papp Péter: Nagyon sok jó, kis magyar cég van, és sok, amelyiknek jó ötlete is van. Én most az InnoMax zsűrizésével arra is lehetőséget kaptam, hogy ezekbe hamarabb és mélyebben beleláthassak, mint azok, akik csak majd a nyertes pályaművek ismertetése után értesülnek majd minderről. De szerintem pusztán az, ha egy céget elért ez a felhívás, és eljutott odáig, hogy a cégben végiggondolják, hogyan lehetne a jelenleginél hatékonyabban, valamilyen szervezeti, alkalmazásbeli innovációval hatékonyabban és eredményesebben dolgozni, már megéri. Ez alól mi sem vagyunk kivételek.

hvg.hu: A publicitás és a partnerigények jobb megismerése mellett Ön szerint mi támaszt alá üzletileg egy, ilyen méretű kezdeményezést?

Papp Péter: Az InnoMax szerintem eljutott arra a szintre, hogy nem kezdeményezésként, hanem egyfajta fokmérőként érdemes rá tekinteni. Az Invitel a kkv szektorban is szolgáltató cégként, ha úgy tetszik, persze önös érdekből is dönthetett úgy, hogy érdemes jobban megismerni az ügyfeleit, azok kezdeményezéseit, észjárását és igényeit. De egy akkora szolgáltató, mint ők, vélhetőleg nem is tehet mást, minthogy maga is folyamatosan a jobb, innovatívabb, korporatívabb szolgáltatás lehetőségeit keresi. Az Invitel felismerte: ha jó a kkv-knak, akkor többet fogak költeni a kommunikációra.

*

A 2011. évi Invitel InnoMax Díjra [http://www.invitel.hu/innomax] három kategóriában lehetett nevezni: I. kategória: 5-19 fős vállalatok, II. kategória: 20-69 fős vállalatok, III. kategória: 70- 250 fős vállalatok.

A pályázatok végső kiértékelésére az elkövetkező napokban kerül sor. A nyertesekről a zsűrielnök Zsembery György mellett a Dely Tamásból (HVG Kiadó Zrt.), Krisán Lászlóból (KA-VOSZ Zrt.), Dr. Mészáros Györgyből (Nemzeti Innovációs Hivatal), Orosz Györgyiből (Sanoma), Papp Péter (kancellar.hu) ésSugár Mihályból (BellResearch) álló Invitel InnoMax zsűrije dönt.

A HVG Kiadó Zrt. a pályázat és az InnoMax verseny hivatalos médiapartnere.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.