2012. március. 05. 11:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. március. 05. 11:50 Vállalkozás

Egyre rosszabb a fizetési morál a magyar cégvilágban

Az üzleti lehetőségek és a hozzá kapcsolódó kockázatok érzékeny egyensúlya úgy tűnik, az utóbbi javára billen el, legalábbis a hazai vállalatok megítélése szerint. A magyar credit managerek ezért kevésbé optimistán látják a jövőt, mint az angol, holland vagy amerikai kollegáik.

A magyar vállalatok lehetőséget láttak az elmúlt időszakban az értékesítési volumen növekedésére, de ez a kockázatok és a fizetési problémák magas szintjével párosult – derül ki a Magyar Credit Management Szövetség2011. utolsó negyedévi Credit Manager Index (CMI) eredményeiből.

A Magyar Credit Management Szövetség a gazdaság állapotának mérésére, a kockázati környezet előrejelzésére dolgozta ki a Credit Manager Indexet. A CMI aktuális, 2011 utolsó negyedév végi értéke 49,1 lett, amely a gazdaság stagnálását, enyhe lassulását, és a kockázatok növekedését jelzi előre. Az index a megelőző negyedévhez képest negatív irányba változott: 2011 harmadik negyedévének végén még 53,5 volt a CMI értéke. A mutatószám csökkenése mögött az állhat, hogy a vállalatok a korábbinál kisebb forgalombővülést, a vállalatvezetők pedig vevőkockázatok növekedését tapasztalták.

A fejléc szövege

Amennyiben a CMI értéke 50 feletti szám, úgy az gazdasági expanziót, bővülést jelez előre, míg 50 alatti érték a gazdaság lassulását, szűkülését jelenti. Az indexet tíz faktor alapján határozzák meg, ilyen például az értékesítés volumene, az új vevői hitellimit igények alakulása, a fizetési késedelmek alakulása, a lejárt követelések aránya, vagy a fizetésképtelen vevők száma. A CMI által vizsgált faktorok hatása egyértelműen jövőbeli: új hitellimit igények például jövőbeli potenciális üzleti forgalmat jeleznek előre, míg a behajtások, késedelmes fizetések emelkedése a vevői hitellimitek csökkentését és ezáltal üzleti volumen szűkülését hozzák magukkal.

Egyértelműen romló képet mutat a vevőállomány forgási ideje (33,9) és lejárt követelésállomány aránya (35,7). Mindezt minimálisan ellensúlyozza, hogy kevesebb felszámolásban voltak érintettek a szállítók, illetve javuló képet mutat a vitatott követelések aránya is. A késve fizető vevők finanszírozása pedig rontja a szállítók cash-flow pozícióját, ez pedig rontja a gazdasági kilátásaikat.

„A gazdaság fejlődési lehetőségeit alapvetően befolyásolja a rendelkezésre álló hitelek nagyságrendje és feltételrendszere. Hiteleken azonban nem csak a bankok által nyújtott hiteleket kell érteni, hanem a szállítók által a vevőknek nyújtott hiteleket és azok feltételeit is. A credit managerek, pénzügyi vezetők tapasztalatai, várakozásai, attitűdjei befolyásolják leginkább ezeknek a hiteleknek az alakulását, ezért az ő véleményük alkalmas arra, hogy a jövőbeli gazdasági trendeket, irányokat előre lehessen jelezni.” – mondta Szentirmay Péter, a Magyar Credit Management Szövetség elnöke.

„ A credit managereket jobban érdekli, hogy milyen lesz vevőik helyzete a jövőben, mint az, hogy milyen ma. A kulcskérdés ugyanis mindig az, hogy az adott vevő milyen helyzetben lesz 30, 60, 90 vagy akár 120 nap múlva, amikor a most kiállított számlát ki kell fizetnie.” – teszi hozzá a szövetség elnöke.

Hasonló Credit Manager Indexet az Egyesült Államokban, Angliában és Hollandiában is alkalmaznak gazdasági előrejelzésre. Azokban az országokban, ahol a helyi szakmai szövetség publikál CMI értékeket, ott 2011. utolsó negyedévében pozitív irányba változott az index, és mindenhol a kedvező trendet jelző tartományban landolt. Nem mellékes az sem, hogy a külföldi indexekben a kedvező változás mögött elsősorban a negatív faktorok kedvezőbb megítélése áll, mert a credit managerek a kockázatok csökkenését tapasztalták.