2012. január. 03. 12:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 03. 13:59 Vállalkozás

Ügyfélszerzés: valós net-jelenléttel

Az új ügyfelek megszerzése, az ügyfél-elégedettség elnyerése és az ügyfelek megtartása legalább akkora probléma a magyar kis- és középvállalkozások számára, mint a rendre előkerülő tőkehiány. A vállalkozók egyre tudatosabban keresik a megoldásokat az ügyfélszerzéshez, de a kisvállalkozások 55 százaléka nem rendelkezik weboldallal - hiába, hogy a hazai potenciál öt és félmillió leendő ügyfél is lehet.

- Kutatások gyakori végkövetkeztetése, hogy az ügyfélszerzés és az ügyfélelégedettség elérése legalább akkora probléma a magyar kkv szektor számára, mint a tőke hiánya – mondta Faragó Péter, a Skawa Innovation társtulajdonosa, az IngyenHívó online értékesítési szakembere. Adataik szerint a kkv-k közel egyharmada a pénzügyeket, a nehezen behajtható kintlévőségeket jelöli meg fő problémájaként. Egyharmaduk viszont az ügyfélkör meggyengülésében, elvesztésében, valamint az ügyfélszerzésben látja nehézségeinek forrását.

Míg a tőkehelyzet leginkább a külső tényezőktől függ, az ügyfélszerzés kérdésében már jóval több teendője lehet egy-egy vállalkozásnak, hiszen a kkv-k jelentős része évente az ügyfelei ötödét veszíti el. Ez egyébként számos okból bekövetkezhet; a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az ügyfelek 3 százaléka elköltözik, 5 százaléka a konkurencia mellett dönt, 9 százalékuk kedvezőbb árat talál máshol. Viszont 14 százalékuk amiatt vált, mert elégedetlen a kapott termékkel vagy szolgáltatással.

Ennél is sokatmondóbb, hogy 68 százalékuk azért pártol át máshoz, mert az adott cég eladója, alkalmazottja, kapcsolattartója a legkisebb mértékben sem érdeklődött a vevő elégedettsége iránt az első vásárlás közben vagy után. Faragó szerint pozitív tendencia, hogy a vállalkozók azért egyre tudatosabban keresik már a megoldásokat ezekre a problémákra, de a szakember szerint azon is változtatni kell, hogy a cégvezetők közel fele a fejlesztésen főként technológiai beruházást ért, miközben az ehhez képest olcsóbb és hatékonyabb fejlesztési irány leginkább a világháló felé mutat.

5,5 milliós potenciál

A Google adatai szerint Magyarországon több mint 5,5 millió lakos használja az internetet. A netezők majdnem 90 százaléka vásárlás előtt már az interneten tájékozódik. Mindezek ellenére a magyar kkv-k 55 százalékának nincs honlapja, valamint a kisvállalkozások csupán 13 százaléka rendelkezik webshoppal, és szinte elenyésző azoknak a száma, akik azonnali internetes kapcsolatteremtési lehetőséget kínálnak honlapjukon arra az esetre, ha a potenciális vásárló elbizonytalanodna és segítségre lenne szüksége.

Van olyan felmérés, mely szerint a felhasználóknak csak 42 százaléka találja meg az interneten, amit keres, és az online vásárlók közel kétharmada adja fel a keresést a konkrét vásárlás előtt. Faragóék felmérése szerint a kkv-s weboldalak látogatóinak 90 százalékára jellemző, hogy végül nem az adott weblapon vásárolnak. - Ez nem feltétlenül azért van, mert a szolgáltatás nem felel meg a látogató számára, hanem azért, mert ha az oldalra érkező látogatónak szükségszerűen akadnak egyéni kérdései, arra a legtöbb esetben nem tudnak azonnal segítséget kérni. Ilyenkor inkább továbblépnek a kereső következő találatára, vagy egy konkurens weboldalra – foglalja össze Faragó Péter.

Öt tipp kkv-k számára:
1.    Használjunk új, ügyfélbarát technológiai megoldásokat, hogy felhívjuk magunkra a látogatók figyelmét.
2.    Kerüljük el a klasszikus hibát: ne hagyjuk magukra régi ügyfeleinket, kínáljunk nekik gyakran megújuló tartalmat.
3.    Elengedhetetlen a jó minőségű online jelenlét, weboldalunk adjon választ a célcsoportunk problémáira.
4.    Segítsük a látogatót vásárlási döntése pillanatában, legyen weboldalunkon azonnali, ingyenes, egy kattintással elérhető kapcsolatteremtési lehetőség.
5.    Ne felejtsük el, nincs jobb értékesítő, mint az elégedett ügyfél. Használjuk weboldalunkon is referenciáink erejét.



* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.