Vállalkozás MTI 2011. szeptember. 23. 10:26

Rászáll az adóhatóság a székhelyet váltó cégekre is

A székhelyet váltó és valamely más címen nem létező irodát alapító vállakozásokra száll rá az adóhatóság, mivel tapasztalataik szerint a cégek jellemzően olyan budapesti, vagy Pest megyei székhelyekre jelentkeznek át, amely címen többé nem elérhetők az adóhatóság és a hitelezőik számára.

Szigorú ellenőrzésre számíthatnak azok a "kétes adózói múlttal rendelkező" vállalkozások, amelyek székhelyüket az ország más területéről Budapestre, illetve Pest megyébe helyezik át, illetve azok az adózók is, akik a régió székhelyszolgáltatói által biztosított címekre vannak bejelentkezve - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken. Az adóhatóság adatai szerint, írja a közlemény, a kockázatosnak ítélt székhelycímekre több ezer gazdasági társaság van bejegyezve.

Az interneten több tucat szolgáltató hirdetésére bukkanni, amelyek "virtuális irodát", gyorsan és kedvező feltételekkel megköthető székhelyszerződéseket kínálnak. A NAV Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatóságának tapasztalatai szerint ezek a szolgáltatók a közreműködésüket elsődlegesen az adókötelezettségek alól való kibújás eszközeként kínálják. A régió területén az idén alakult vállalkozások hatoda gyanús címen működik. Budapesten a legtöbb gyanús cím, közel 800 darab a VI. kerületben található, ezt követi sorrendben, több mint 200 darabbal a XV. kerület. A tájékoztatás szerint az adóhatóság adócsalás, csődbűntett, illetve a cég elérhetetlenné tétele okán intellektuális közokirat-hamisítás büntette miatt feljelentést tett a NAV nyomozóhatóságánál az érintett társaságok ügyvezetői, valamint volt ügyvezetői ellen.

AP

A határozott adóhatósági fellépést egyes székhelyszolgáltatók címére bejegyzett vállalkozások fantomizálódása indokolja - közölte a NAV. Példaként említi, hogy a helyszíni ellenőrzés során volt olyan, amikor a vizsgált székhelycímen egy beépítetlen telket találtak az ellenőrök, amelyen irodaként egy konténer funkcionált, a cégtáblákat pedig a drótkerítésre helyezték el; illetve, hogy a székhelyhasznosító címén egy hangárszerű földszintes épületet találtak a revizorok, ahol a szolgáltatást igénybe vevő társaságok iratanyagait egy sarokban, a földön tárolták.

Az adóhatóság különböző megyei adóigazgatóságai több száz olyan vállalkozás esetében folytatnak ellenőrzést, amelyek az ország más területeiről a közép-magyarországi régióba helyezték át székhelyüket: a gazdasági társaságok jellemzően olyan budapesti, vagy Pest megyei székhelyekre jelentkeznek át, amely címen többé nem elérhetők az adóhatóság és a hitelezőik számára, azaz az adózók a székhelyáthelyezéssel igyekeznek kibújni a várható, vagy épp realizálódó adóellenőrzés és annak jogkövetkezményei alól, illetve tartozásaikat sem fizetik meg partnereiknek.

Az illetékességet váltó adózók nyomon követése érdekében külön monitoring rendszert alakított ki az adóhatóság, így ezek a társaságok minden esetben számíthatnak ellenőrzésre. Az azonos székhelycímre tömegesen bejelentkező adózók körében az elmúlt egy évben mintegy 3500 vizsgálatot folytatott le az adóhatóság a közép-magyarországi régióban, amely 45 százalékában álltak fenn az adószám felfüggesztésének feltételei - közölte a NAV.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.