2011. február. 15. 15:26 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 16:19 Vállalkozás

Mol: Lehetett volna rosszabb is

Lehetett volna rosszabb is a Mol eredménye – emelte ki Mosonyi György vezérigazgató az olajtársaság 2010-es...

Lehetett volna rosszabb is a Mol eredménye – emelte ki Mosonyi György vezérigazgató az olajtársaság 2010-es tevékenységét értékelő tájékoztatóján. A 100 milliárdos profit ugyan mindössze 5 százalékos megtérülést jelent, ezt az adatot azonban érdemes annak fényében nézni, hogy a csoport a 2010-es év után különböző címeken 150 milliárd forint adót fizet be. A bányajáradék 89, a válságadó 26, az úgynevezett Robin Hood adó 7-8, az Európai Bizottság által elrendelt extra bányajáradék pedig 35 milliárdot jelentett a cég számára – tette hozzá.

A csoport leginkább növekvő s legprofitábilisabb üzletága 2010-ben is a nemzetközi kutatás-termelés volt, ahol az emelkedő olajár és a növekvő termelés hatására 80 százalékkal nőtt az üzleti eredmény. A feldolgozás kereskedelem szegmensnél már nem volt ilyen rózsás a kép a vezérigazgató értékelése szerint: a benzinértékesítés 5 százalékkal esett vissza, a gázeladásoknál ugyanakkor 2 százalékos növekedés volt, amely utóbbit Mosonyi György jó jelnek értékelte, hiszen itt már elindult a növekedés. A gáz és energia üzletágnál a tranzitforgalom segítette az eladások szinten tartását, illetve enyhe növekedését.

A jövőt illetően a Mol vezetése továbbra is a nemzetközi piacokra fókuszál, a tájékoztatón elhangzottak szerint ennek aránya egy-két éven belül 60 százalék fölé kerülhet.

A kutatás termelés területén a fő irányok Horvátország, Szíria, Pakisztán, Kurdisztán. A lehetőségek érzékeltetésére a vezérigazgató megemlítette, hogy Pakisztánban a Mol-érdekeltség az éves gáztermelés 8 százalékát adja, annak a kurdisztáni kútnak a hozama pedig, amelynek teszteredményeiről hétfőn tett közzé tájékoztatást a Mol, mintegy fele annak, amelyet a magyarországi 620 kúton elérnek. A szegmensnél a napi kitermelés 2011-ben kissé emelkedhet 2010-hez képest, amely így napi 150-155 olajegyenértékes lehet.  A növekményt elsősorban az INA szíriai mezői adják majd, miközben a magyarországi termelés várhatóan tovább csökken.

A feldolgozás kereskedelem üzletágban a gáznál enyhe növekménnyel, a benzinnél stagnálással számol a csoport, további visszaesést azonban nem prognosztizálnak.

Az idei évben a Mol 82 dollár/barell (brent) olajárral számol, a spread a benzinnél tonnánként 120, a gázolajnál 90 dollár lehet. Az ural és a bent típusú olaj árkülönbséget illetően 1,75 dollár/barell a becslés. A vezérigazgató jelezte azonban, hogy a jelenlegi árak (100 dolláros olajár, 120 dolláros gázolajspread) mutatják a prognózisok bizonytalanságát.

A devizaárfolyamokat illetően a cég idén nem adott becslést, terveikben arra törekszenek, hogy kiszámítható legyen ez a tétel: 280 forintos euróval, illetve 219 forintos dollárral számoltak, amely az elmúlt három havi árfolyamnak felel meg. 

Mosonyi György – a társasági szokásoknak megfelelően - idén sem adott éves eredménybecslést, újságírói kérdésre válaszolva annyit mondott: a részvényesek nem lesznek csalódottak. A tavalyi év után járó osztalékot illetően pedig annyi hangzott el, hogy az igazgatóság márciusban dönt erre vonatkozó javaslatáról.

Ecoline

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.