Széchenyi terv: kiszűrik az ügyeskedőket - rendkívüli ellenőrzések
Fokozott ellenőrzésekre már a pályázatok elbírálása esetében is számítani lehet, így szeretnék elkerülni már a legelején, hogy fiktív pályázatok jussanak támogatáshoz.
Az előző pályázati ciklusban (2007-2010) alapvetően dokumentum alapú és előzetesen bejelentett ellenőrzések történtek, a ciklus vége felé azonban egyre hangsúlyosabbá váltak az előre be nem jelentett, rendkívüli helyszíni revíziók is. Ezek különösen az olyan pályázatoknál fordultak elő, amelyek nem beruházási típusúak voltak, így nagyobb volt az esélye egy esetleges visszaélésnek. A 4 Tender Hungary pályázatíró és tanácsadó cég szerint ezentúl már a pályázatok értékelése során is kockázati ellenőrzésre kerülhet sor, hogy az ügyeskedőket a lehető leghamarabb kiszűrjék. Ha az ellenőrzés során megállapítják, hogy a projekt megvalósítása jelentős kockázatot hordoz, vagy a pályázat nincs összhangban a pályázati kiírás célkitűzéseivel, akkor az jogosulatlanság miatt elutasításra kerül majd.
Mely projektek számíthatnak kiemelten kockázatosnak?
- ha a pályázó, illetve az árajánlat adó/szállító székhelye, telephelye, fióktelepe között egyezés áll fenn
- a megvalósítási helyszín nem alkalmas a pályázatban jelzett tevékenység végzésére
- ha a pályázó székhelyének és a megvalósítás helyének eltérő a támogatási intenzitása
- ha a projekt megvalósítása szempontjából kockázatosak a pályázó gazdálkodás adatai
- ha a megvásárolt eszközök együtt sem alkalmasak termelő tevékenység végzésére
- ha a saját forrás magánszeméllyel, különös tekintettel külföldi magánszeméllyel vagy vállalkozással kötött kölcsönszerződés alapján, vagy tagi kölcsön révén biztosított
- ha a pénzügyi teljesítés több kisösszegű részátutalás révén, vagy nagy összegű készpénzes kiegyenlítés révén történik
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.