Megbilincselték és úgy vezették az APEH-revizor elé
Kevesen tudják, de a hatályos adóigazgatási szabályok szerint az APEH-revizor eljárása során bárkit megbilincseltethet és elővezettethet, aki nem jelenik meg az idézésen és utólag sem igazolja távollétét. Nemcsak az adózó, de annak képviselője, illetve alkalmazottja is elővezettethető. Csakhogy az igazolt hiányzás hivatalos feltételei nem ismertek, az adóhatóság egyedileg bírálja el az egyes eseteket.
Néhány hónappal ezelőtt vagyonosodási vizsgálatot indított valaki ellen az APEH, de az adózó nem jelent meg az idézésen, a rendőrség ezért hajnali 5 órakor saját lakásán bilincselte meg, majd onnan átszállítatta a rendőrségi épületbe. A bilincseket csak akkor vették le a róla, amikor az APEH-revizor elé vezették - emlékszik vissza az Adóiroda egyik esetére Marosi Andrea ügyvéd, egykori APEH-revizor, az Adóiroda vezetője.
A rendőrség ugyan a rá vonatkozó szabályok szerint járt el, de a rendelet, ami ezt előírja, már tavaly kikerült az adóigazgatási szabályok közül - mondja Marosi Andrea. Eddig csak kirívóan ritka esetben alkalmazták ezt, ha valaki az adóhatóság többszöri figyelmeztetése ellenére sem jelent meg és nem hatalmazott meg senkit abból a célból, hogy képviselje őt az ellene indított eljárásban. Ilyenkor általában lehetett tudni, hogy a szabálysértő szándékosan nem veszi át az APEH hivatalos értesítéseit.
A megfélemlített adózó - bilincs ide vagy oda - nem nyilatkozott. Ehhez joga van, az APEH-nek pedig ahhoz, hogy a vizsgálatot folytassa - húzta alá Marosi Andrea.
Az Adózás rendjéről szóló törvény (Art.) - mely előírja, hogy az adózó ügyészi jóváhagyással elővezethető - ugyan már 1996 óta hatályos, de a módszer, amit a rendőrség a fenti esetben alkalmazott, egy éve nem hatályos - mutat rá Borsos József, az Adóiroda munkatársa is. Azaz egy éve nem írja elő jogszabály, hogy a rendőrségi eljárásokra vonatkozó szabályok szerint kellene elővezetni azt az adózót, aki nem jelenik meg az APEH-idézésén és utólag sem menti ki magát hivatalosan. Mivel 2009 óta a mai napig nem született új szabály arra, hogy miként lehet elővezetni az adóigazgatási eljárásban vétkes adózókat, a rendőrség - az egyébként büntetőeljárásokban alkalmazott - módszerrel vezeti elő az illetékest. Ilyenkor három eset lehetséges: kezét előre vagy hátra, a lábát egymáshoz vagy egy tárgyhoz bilincseli. Jelenleg sem a törvény, sem a hatóságok nem tesznek különbséget aközött, ha valaki ellen büntetőeljárás vagy közigazgatási eljárás folyik.
Az Adóiroda álláspontja szerint a jogállamiság követelményeinek sem tesz eleget az a tény, hogy a kényszerítő intézkedések alkalmazásáról nem rendelkezik a törvény, így a jogérvényesítés sem felelhet meg az európai civilizációnak.