2010. december. 27. 16:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 29. 12:08 Vállalkozás

Gyes melletti munka: kikre nem vonatkozik az időkorlát?

Jövőre gyes mellett nem lehet napi 8 órában dolgozni a gyermek hároméves koráig. A karácsony előtt elfogadott salátatörvény értelmében 2011-től legfeljebb napi hatórás munkaviszonyt engedélyez a gyesen lévőknek. Ugyanez vonatkozik a gyermeknevelési támogatásban részesülőkre, csakúgy, mint a nagyszülőkre. Lesznek azonban kivételek.

A januártól hatályos törvénymódosítás a gyakorlatban - Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője szerint - azt jelenti, hogy a napi 6 órás állásban még kapja az édesanya a gyes-t, viszont napi 8 órában már nem jár neki. Szerinte emiatt jópáran lesznek olyanok, akik heti 40 óra helyett inkább bejelentik magukat heti 30 órára, hogy beleférhessenek az időkorlátba. A heti 30 órás limit vonatkozik a gyermeknevelési támogatásban részesülőkre, azokra, akik három vagy annál több kiskorú gyereket nevelnek; esetükben a szabály éppen bővítést jelent, mivel eddig hetente csak 20 órát dolgozhattak. Bizonyos esetekben ugyanakkor a nagymama is felveheti a gyest. A törvény értelmében a gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek 3 éves kora után heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat. A törvény indoklása szerint azért nem lehet heti 30 óránál többet dolgozni; mert  a gyermekgondozási segély a gyermek gondozásáért jár. A gyes három évre való visszaállítása vonatkozik azokra a gyermekekre is, akik a gyes folyósítási idejét két évben meghatározó törvény hatályba lépését követően és e jogszabály hatályba lépése előtt születtek. 

Változás még, hogy a gyermeket örökbefogadó szülő legfeljebb 6 hónapra jogosulttá válik gyesre, a gyermek 3. életévét követően, vagy ikergyermekek esetében a tankötelessé válásuk évének utolsó napját követően is, amennyiben a gyermek a 10. életévét még nem töltötte be. Nem érvényes a szabályozás a házastársi és a rokoni örökbefogadásra. A jogosult gyes folyósítása mellett keresőtevékenységet szintén heti 30 órát meg nem haladó időtartamban végezhet.

Az időkorlátozás alól egyedül azok a gyesre jogosultak lesznek kivételek, akik munkájukat otthonról végzik. Nekik tehát akkor is jár a gyermekellátási segély, ha többet dolgoznak, mint heti 30 óra. Akik nem otthonról, de időkorláton túl dolgoztak a gyes mellett 2010-ben, azok 2011 március 31-ig alkalmazkodhatnak az új szabályozáshoz. A salátatörvény egyik újítása, hogy bevezeti az örökbefogadói gyest. A fogyatékos és súlyosan beteg gyermekek nevelése esetében nem változott a szabály. A hat év alatti gyermeket adoptáló szülők félig maradhatnak otthon a kicsivel; az egy éves gyermek befogadója természetesen szintén a kiskorú 3 éves koráig maradhat gyesen. 

Gyes a versenyszférában
A versenyszférában a gyermek 3. életévének betöltéséig a részmunkaidős foglalkoztatásra nincs törvényi szabályozás - hangsúlyozta Viszló László. A közszférában idén január elsejétől, azaz 2010.01.01-től lehetősége van a gyes folyósítása mellett munkába visszatérő alkalmazottnak - néhány kivételtől eltekintve -, hogy a gyermek 3. életévéig egyoldalú kezdeményezésére a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztassa), a munkaidő mértéke csak a mindkét fél beleegyezésével módosulhat - átmenetileg, határozott időtartamra is.
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?