Nyugdíj és szolgálati idő kiszámítása az EU-ban
Mennyi nyugdíj jár annak, aki elérte a nyugdíjkorhatárt, megvan a szolgálati ideje, de külföldön is dolgozott? Olvasói kérdésre Molnár László, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszol.
Tudomásom szerint az 1951-ben született férfiak elmehetnek hatvan éves korukban nyugdijba, ha megvan a 40 év szolgálati idejük. Úgy tudom a három ipari tanulóévem nélkul is van több mint 40 év szolgálati időm, miután 1988 és 2005 között Magyarországon, 2006 január 3-a óta pedig Angliában dolgozom és még legalább 60 éves koromig szeretnék munkavállaló maradni. Kérdésem, hogy az Angliában ledolgozott szolgálati időmet miként veszik figyelembe a nyugdijam összegének megállapításánal? Az 1988-tól a befizetett adó után állapitják meg a nyugdij összegét vagy az Angliában fizetett adómat forintositják?
Az 1951-ben született férfiak öregségi nyugdíjkorhatára a betöltött 62. életév (2013), amennyiben azonban rendelkeznek legalább 37 év szolgálati idővel, úgy 60. életévük (2011) betöltésétől csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra szerezhetnek jogosultságot, természetesen szükséges a biztosítási jogviszony megszüntetése is. A csökkentés mértéke attól függ, hogy a nyugdíj megállapításakor a nyugdíjba vonuló életkora mennyivel alacsonyabb az öregségi nyugdíjkorhatárnál a maximális mértéke a 8,4 százalékot nem haladhatja meg.
Az EU tagállami rendszerek nagyon eltérő képet mutatnak az öregségi nyugdíjjogosultság feltételei, illetőleg az ellátások kiszámításainak szabályai terén. A szolgálati idők összeszámításának elve alapján a más tagállamokban szerzett biztosítási, szolgálati idők figyelembevételre kerülnek. A más tagállamok területén szerzett szolgálati időt minden esetben figyelembe kell venni és minden ország ellátást fog megállapítani – az adott országban irányadó jogosultsági feltételek teljesülése esetén – az ott szerzett szolgálati idő alapján, illetőleg arányában.
A nyugdíj megállapítás attól függően, hogy az igénylő rendelkezik-e nemzeti nyugdíjra való jogosultsággal, kétféle módon történhet:
- Ha rendelkezik önálló nemzeti jogosultsággal az igénylő a kizárólag Magyarországon szerzett szolgálati ideje alapján, akkor két ellátást kell kiszámítani egy nemzeti, és egy úgynevezett arányos nyugdíjat, („pro-rata temporis” elve) és a két ellátás közül a kedvezőbb ellátás kerül megállapításra és folyósításra;
- Ha nem rendelkezik önálló nemzeti jogosultsággal az igénylő, akkor csak az arányos nyugdíjszámítást kell elvégezni.
Az arányos nyugdíjat, azaz a magyar nyugdíjrész kiszámításához kattintson az Adózónára.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.