Késedelmi kamat elmaradt munkabérre és juttatásra
Jár-e késedelmi kamat a munkavállalónak az elmaradt juttatásai és kifizetetlen bérei után? Olvasói kérdésre Horváth Linda munkajogász válaszol.
2010. márciusban munkaviszonyom közös megegyezéssel megszűnt. Öt és fél évig dolgoztam volt munkáltatómnál, ezért a felmondási időre járó és a végkielégítés összege is prémiumként szerepelt a közös megegyezésben. Sajnos a 2009. évre járó 13. és 14. havi munkabéremet nem fizették ki se 2009-ben, se 2010-ben. Ennek a juttatásnak csak szóbeli megállapodás volt az alapja, a cégen belül kizárólag két munkavállaló kaphatta meg, az egyik én voltam. Természetesen a másik kolléga sem kapta meg ezeket a juttatásokat a 2009. évben történt kilépésekor. A szóbeli megállapodásról tudott a két ügyvezető igazgató, a cég tulajdonosi körében is további két fő. A szóbeli megállapodást nem vonták vissza. Ebben az esetben érvényesíthetem-e még az elmaradt juttatásom? Ha igen, akkor meddig van erre lehetőségem? Továbbá milyen további költséggel lehet az elmaradt juttatást kiegészíteni (mi akésedelmi kamat mértéke)?
Feltételezem, hogy a közös megegyezés tartalmaz egy olyan rendelkezést, amely szerint a közös megegyezésben foglaltakon túlmenően a feleknek a munkaviszonyból kifolyólag egyéb követelése nincsen, egymással szemben mindennel elszámoltak. Ha ilyen vagy ehhez hasonló szövegezést talál a megállapodásban, akkor sajnos már nem tudja a korábbi évek bónuszait érvényesíteni. Ezt még a közös megegyezés aláírása előtt kellett volna a munkáltatónak jeleznie. Megjegyzem ugyanakkor, hogy a szóbeli megállapodáson alapuló bónuszra való jogosultságot igen nehéz lett volna bíróság előtt bizonyítani.
A póruljárt gyeden lévő kismama történetét az Adózónán olvashatja.