2010. október. 01. 10:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 01. 10:42 Vállalkozás

Lehúzzák a listáról a cégeket, ha nincs pénzügyi beszámolójuk

A PartnerControll.hu céginformáció szolgáltató 2010. október 1-jén elindította cégminősítő rendszerét. A minősítés objektív formában kíván tájékoztatni a cégek kockázatosságáról. A partnerellenőrzésen túl minden cég megnézheti ingyenesen, hogy milyen minősítést kapott, illetve, hogy üzleti partnerei milyen információkat látnak róla.

Az új szolgáltatás - az azt bevezető PartnerControll.hu közleménye szerint -  üzleti jelzőlámpaként egyszerű, érthető és logikus minősítést ad a magyar gazdálkodó szervezetekről.  A piros szín jelenti a kockázatos, a sárga az óvatosan kezelendő és a zöld a rendben lévő kategóriát. Az érdeklődők egyebek közt arról tájékozódhatnak, hogy a megvizsgált cég kockázatosnak, óvatosan kezelendőnek, vagy rendben levőnek találtatik-e a cég minősítése alapján. A minősítés két fontos tényező: a pénzügyi helyzeten és az APEH információkon, bírósági határozatokon, munkaügyi bírságokon alapján történik.

Az éves beszámolók alapján elkészülő pénzügyi teljesítményt a rendszer ötfokozatú skálán „A”-tól „E”-ig osztályozza, ahol az „A” jelenti a legmegbízhatóbb pénzügyi helyzetet. A pénzügyi teljesítményt jelző betűk megmutatják, hogy egy adott gazdálkodó szervezet pénzügyi mutatói tekintetében hogyan teljesít a többi hasonló tevékenységű, méretű és besorolású gazdálkodó szervezethez képest. Azon cégeket, akik nem adtak le pénzügyi beszámolót kihúzással jelzi, ez esetben alapos körültekintést igényel a céggel való üzletkötés, mivel a pénzügyi információ hiánya akár rossz teljesítményre is utalhat.

A vállalatok életében előforduló negatív eseményeket is jelzi a partnercontroll.hu. Három csillag jelenti, hogy adott vállalatnál nem regisztráltak negatív eseményt. Két csillag a jelzése, ha működést nem befolyásoló negatív esemény történt a cégnél. Ide tartozik többek között például az APEH tartozás és bírság, munkaügyi bírság vagy valamilyen bírósági határozat. Egy csillag a jelzése annak, ha valamilyen működést befolyásoló negatív esemény például végelszámolás vagy felszámolás  történt a cégnél.

A rendszer naponta frissül új információkkal, és a korlátlanul lekérdezhető cégek száma miatt megteremti azt a lehetőséget, hogy a felhasználók minden üzleti kapcsolat kialakítása előtt naprakész források alapján tájékozódhassanak meglévő vevőik, szállítóik és potenciális partnereik kockázatosságáról. 
 
Ma Magyarországon egy átlagos cég árbevételének legalább 3 százalékát teszi kockára, amikor vevőire nem figyel kellőképpen. A tapasztalatok azt mutatják, hogy megfelelő körültekintéssel a nemfizetési veszteségeknek 80-90 százaléka kiszűrhető. A partnerconroll.hu minősítése abban kíván segíteni, hogy már kisvállalati szinten elérhetőek legyenek a pénzügyi döntéshozatalhoz szükséges információk, így a cégek egyszerűen is gyorsan meg tudják állapítani üzleti partnerük kockázatosságát. Az új partnerminősítő rendszer célja, hogy hozzásegítse a kisvállalatokat ahhoz, hogy a növekedés és a stabilitás útjára lépjenek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.