Gyereknevelés: mire futja egy keresetből?
Egyetemista koráig egy családnak átlagosan évi 1,25 millió forintjába kerül egy gyerek. Erre két szülő – fejenként bruttó 210 ezer forintos – átlagkeresetéből még úgy-ahogy telik, de hogy boldogul a család, ha az egyikük keresőképtelenné válik?
Egy átlagos hazai család 30 millió forintot költ a gyerekére születésétől az egyetemi tanulmányok végéig, ami a gyakorlatban évi 1,26 millió forint kiadást jelent, egyke gyerekeknél ugyanez 2,04 millióba is kerülhet – derül ki a Tárki nemrég publikált felméréséből. A számítások abból indulnak ki, hogy gyermek évente átlagosan 288-417 ezer forintnyi árut (élelmiszert és tartós fogyasztási cikket) fogyaszt el, de a kiadásokba belekalkulálták a háztartási munka becsült értékét is.
Egy családnak - a felmérés szerint -átlagosan havi 85 500 forintjába kerül felnevelni egy gyereket, de az egykékre akár 167 ezer forintot is költhetnek. Míg az előbbi a szülők együttes, bruttó 420 ezer forintos átlagkeresetéből reálisan kigazdálkodható, addig az utóbbira aligha futja. Az adók, járulékok levonása után közel havi 120 ezer forint marad még a család megélhetésére, amihez hozzájön még - a gyerek 25 éves koráig - havi 12 800 forint családi pótlék. Két éven keresztül - egy gyerek után - nettó 26 ezer forint gyes, illetve 86 ezer forint gyed illeti meg az anyát. Ezenfelül jár még az egyszeri anyasági támogatás, ami alig több mint 64 ezer forint, s a szülést követő 180 napon belül igényelhető, abban az esetben, ha az anya legalább négyszer - koraszülés esetén egyszer - részt vett terhesgondozáson. Az első két évet leszámítva tehát általánosságban elmondható: az első esetben havi 133 ezer forint jut egy háromtagú család megélhetésére, 50 ezer forint a második esetben, ha levonjuk a gyereknevelésre fordított összeget.
A nehézségek akkor kezdődnek, ha az egyik szülő átlagkeresete valamilyen oknál fogva kiesik a családi kasszából. Kiszámoltuk, mennyi jut egy család megélhetésére havonta, ha az egyik szülő tartósan keresőképtelenné válik. A törvény szerint annak, aki betegség miatt tartósan, legfeljebb egy évre munkaképtelenné válik, legfeljebb napi átlagkeresete 60 százalékának megfelelő táppénz jár. Eszerint a havi bruttó 210 ezer forintos átlagkeresetű szülő betegsége esetén évi 260 496 forint táppénzre jogosult. Csakhogy a családi kasszából egy év alatt összesen 1,7 millió forint jövedelem esik ki amiatt, hogy keresőképtelenné vált. A gyakorlatban tehát havi 165 ezer forint jut a háromtagú család fenntartására, aminek több mint a felét a gyereknevelésre fordított összeg viszi el. Magyarán havi 80 ezer forintból kell biztosítani a két felnőtt megélhetését, ideértve a beteg kezelési költségeit is.
Nem sokkal jobb a helyzet, ha azért nem tud munkát vállalni bármelyik szülő, mert újabb gyerek születik. A gyes nettó összege alig éri el a havi 26 ezret forintot, ami a 2010. április 30-ig szülő kismamáknak 3 évig, az utána gyermeket vállalóknak 2 évig jár. Így ez idő alatt alig 170 ezer forintból kell kijönnie annak a családnak, amelynek már két gyereket kell eltartania. A három év alatt 5,2 millióval lesz kisebb a család jövedelme, cserébe mindössze 936 ezer forint állami támogatást kap. Igaz, ikerterhesség esetén a támogatás ennek a duplája, de plusz egy gyerekről kell gondoskodniuk.
Számszakilag és inkább csak rövid távon akkor marad a legtöbb családfenntartásra, ha a család férfi tagját leszázalékolják. A rokkantnyugdíj összege ugyanis egy 1965-ben született férfi esetében - 2010. július 1-től - átlagkeresete alapján elérheti a havi 100 ezer forintot is. Ehhez azonban az kell, hogy a leszázalékolás mértéke magasabb legyen a 79 százaléknál és mások gondozására szoruljon, hivatalosan tehát az I. rokkantsági csoportba tartozzon. Ez egy év alatt 1,2 millió forint „támogatást" jelent a családnak az 1,7 millió kiesett jövedelemmel szemben.