2010. június. 01. 10:29 Utolsó frissítés: 2011. december. 14. 15:28 Vállalkozás

Próbaidő alatt is érvényes a felmondási védelem?

Írhat-e ki szabadságot a munkaadó, ha éppen nem tud munkát biztosítani? Mit lehet tenni, ha nem akar egy munkáltató fizetni szabadságmegváltás címén? Az olvasók kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.

Barátnőm terhes és a főnöke most tudta meg. Kitalálta, hogy menjen el passzív táppénzre, mert akkor neki csak 2 hetet kell fizetni. Mint terhes tudom, hogy védettséget élvezz. A kérdésem az, hogy próbaidő alatt is él e a védettség. Ráadásul azért van próbaidőn mert kb. 2-2.5 hónapig volt egy leállás náluk és akkor kijelentették őket.

A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti. Az Ön által említett felmondási védelem, (barátnője terhessége) csak a munkáltató általi rendes felmondás esetén alkalmazható szabály.

Érdemes lenne azonban megvizsgálni, hogy 2-2,5 hónapos leállás során a munkáltató jogosan szüntette-e meg a munkavállaló munkaviszonyát, nem irányult-e esetleg a rendeltetésellenes joggyakorlásra. Ezt azonban információ hiányában nem tudom megállapítani, csak valószínűsíteni. Hiszen, ha nem szűnt volna meg a munkaviszonya, úgy már a próbaidő is letelt volna, és barátnője valóban felmondási védelem alatt állna, azaz a munkáltató köteles munkát biztosítani a munkavállaló számára. A munkáltatója nyilvánvalóan mentesülni akar a munkabér-és ehhez kapcsolódó járulékfizetési kötelezettségei alól, azért javasolja a táppénz igénybevételét. A munkavállalónak azt kell mérlegelnie, hogy szeretne-e és képes-e dolgozni, illetve a későbbikeben TGYÁS és GYED igényléséhez rendelkezik-e elegendő biztosítási idővel, melynek szabályi 2010. április 30-a után született gyermekek vonatkozásában a 180 napos biztosítási jogviszonyről 365 napra emelekedett, mellyel a szülést megelőző két éveben belül kell rendelkeznie.

Szeretném azonban felhívni a figyelmét, hogy ha a munkavállaló munkára képes állapotban van és dolgozni szeretne, kötelező számára munkát biztosítani. A munkáltató a terhes nő egészségi állapotának megfelelő munkakört köteles biztosítani, illetve ha ilyen munkakör nincs, akkor a nőt a munkavégzés alól fel kell menteni, és erre az időre részére az állásidőre járó munkabért kell folyósítani.

A folytatásért kattintson ide!

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?