Viták a munkahelyen: diszkrimináció és felmondás
Mi történik, hogy egy anyuka úgy gondolja, azért nem alkalmazzák, mert kisgyermeke van? Hogyan zajlik egy rendkívüli felmondás miatt indított per? Jogesetek, döntések.
Félmilliós bírság egy gyermekes anya elutasítása miatt
A kisgyermekes anyuka a szegedi Déli apró újságban megjelent álláshirdetésre jelentkezett. A cégnél személyesen megjelent, kitöltötte a portás által átadott jelentkezési lapot. Ezt követően állásinterjúra hívták be. A jelentkezési lapon egyértelműen megjelölte, hogy van egy hatéves gyermeke, élettársi kapcsolatban él, szülei meghaltak, reggel 7 órától délután 15-16 óráig tudna munkát vállalni. Hivatkozott arra, hogy munkából nem szokott elkésni, és gyermeke nem beteges. Azért fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, mert álláspontja szerint a gyermeke miatt nem vették fel. A munkáltató ezzel szemben arra hivatkozott, hogy azért utasította el a jelentkezőt, mert a reggel 7 órai munkakezdést nem tudta vállalni. Mivel a cégnél szigorú munkarend van, ez olyan objektív, a munka jellegével és természetével szorosan összefüggő kritérium, amelyre hivatkozással okszerűen tagadta meg az alkalmazást.
A hatóság az álláshirdetést feladó cég védekezését nem fogadta el, a következők miatt. A pályázó a munkára történt jelentkezésekor egyértelműen megjelölte, hogy reggel 7 órától tudja vállalni a munkakezdést. A hatóság felhívására a cég becsatolta a többi jelentkezési lapot is. Ezek kivétel nélkül tartalmaztak információt a jelentkezők családi állapotára, gyermekeik számára, a gyermek felügyeletének megoldhatóságára nézve, ebből a hatóság arra következtetett, hogy a jelentkezőknek kötelező volt ezen információk megadása, és nem önkéntes alapon működött. Ezt támasztotta alá az a körülmény is, hogy az álláshirdetést feladó cég részletes kimutatással rendelkezett arról, hogy a 100-130 munkavállalója közül kinek hány és milyen életkorú gyermeke van.
A cikk folytatását olvassa el az Adózónán!