2010. január. 19. 12:03 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 19. 17:31 Vállalkozás

A legnagyobb csőd a második világháború óta - Átszervezik a JAL-t

Csődvédelembe menekült Ázsia legnagyobb légitársasága, a Japan Airlines (JAL).

Csődvédelembe menekült Ázsia legnagyobb légitársasága, a Japan Airlines (JAL). Hétfőn a helyi lapok még arról cikkeztek, hogy az amerikai Delta Airlines és az Air France-KLM közös erővel megmentheti a komoly gondokkal küzdő vállalatot, kedden azonban a JAL vezetése kérvényezte a csődvédelmet, s megkezdődött a vállalat átszervezése, amelynek végén reményeik szerint eleget tudnak majd tenni a hitelezők követeléseinek.

Az átszervezést az állami hátterű Enterprise Turnaround Initiative Corp. (ETIC) felügyeli majd, s a cég 300 milliárd jennyi friss tőkét is pumpál a légitársaságba. Emellett az ETIC és a szintén állami tulajdonú Development Bank of Japan  közösen 600 milliárd jen hitelt nyújt a JAL-nak.

A legnagyobb csőd az elmúlt 65 évben

A Japan Air hasonló gondokkal küzd, mint az ágazat legtöbb szereplője. A vállalatnak hatalmas adósságállománya van, járatai egy részét nem tudja gazdaságosan üzemeltetni, és az üzemanyagárak emelkedése is komoly problémát okoz. A légitársaság az elmúlt négy üzleti évéből hármat veszteséggel zárt, a 2009. március 31-én zárult évben 63,2 milliárd jen volt a mínusz.

A vállalat adósságállománya eléri a 2300 milliárd jent, így ez a legnagyobb nem pénzügyi területen bekövetkező csődeset a második világháború óta a felkelő nap országában. A JAL vezetése ugyanakkor bízik benne, hogy az átszervezés sikeres lesz: 2012-re 1359 milliárd jenes árbevételt, s 115,7 milliárdos üzemi eredményt várnak.

Ecoline

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.