Turizmus: többet költöttünk mint egy éve
Az első kilenc hónapban 32 millió külföldi látogatott Magyarországra, 78 százalékuk egy napra.
Az első kilenc hónapban 32 millió külföldi látogatott Magyarországra, 78 százalékuk egy napra. A látogatók száma 3 százalékkal emelkedett. A külföldiek összesen 77 millió napot töltöttek Magyarországon.
A turisztikai céllal utazók 37 százaléka csupán egyetlen napra érkezett, a hosszabb időt eltöltő 6,2 millió utazó elsősorban szálláshely-szolgáltatást, vendéglátást és más turisztikai szolgáltatásokat vett igénybe. A több napra látogatók – akiknek átlagos tartózkodási idejük 7,4 nap volt – a legnagyobb számban Németországból, Ausztriából jöttek.
Az egy napra hazánkba látogatók száma 4 százalékkal nőtt, ezek 47 százaléka átutazó volt. Kimagasló a napi vásárlók aránya (32 százalék) is, ami egy évvel korábban csupán 23 százalék volt (közel másfélszeres növekedést jelent egy év alatt). A nem szomszédos országokból – Nagy- Britannia, Bulgária, Hollandia és Franciaország – érkezők szinte teljes egészében átutazók. A szomszédos országok közül a Romániából érkezőknél a legmagasabb az átutazók aránya (75 százalék). Turisztikai céllal – az érkezések számát tekintve – a legtöbben Ausztriából és Szlovákiából jöttek.
A legkedveltebb célpontok: Budapest és Nyugat-Dunántúl
A külföldiek által leglátogatottabb turisztikai régióink 2009 I–III. negyedévében Budapest (42 százalék) és Nyugat-Dunántúl (25 százalék) voltak. Budapest 2 százalékpontos növekedést mutat az előző év azonos időszakához képest, Nyugat-Dunántúl látogatottsága változatlan.
A hazánkba látogatók 15 százalékkal (122 milliárd forinttal) költöttek többet Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest. (2009 I–III. negyedévében átlagosan a forint az euróval szemben 8 százalékkal gyengébb volt a 2008 I–III. negyedévinél.) A külföldi látogatók 2009 első kilenc hónapjában 938 milliárd forintot költöttek el hazánkban. Az utasforgalmi export 69 százaléka (645 milliárd forint) kötődött a turisztikai motivációval érkezőkhöz. Az egynapos látogatásokból származott a bevételek 29 százaléka (276 milliárd forint).
614 milliárdot költöttünk el külföldön
A vizsgált időszakban a magyar állampolgárok 13,2 millió alkalommal utaztak külföldre. Amíg az egynapos utazások száma kismértékben nőtt, addig a többnaposoké 7 százalékkal csökkent 2008 I–III. negyedévéhez képest, miközben több napra utazók átlagos tartózkodási ideje is nőtt: 11-ről 12 napra.
Az egynapos utazások csaknem felét (49 százalék) vásárlási céllal tették, a turisztikai motivációjú utazások 31 százalékot képviseltek, a többnapos utazásoknál ez utóbbi kategória részesedése 83 százalék volt. Jelentős volt a munkavégzési célú kiutazások aránya, ami az egynapos utazások esetében 17, a többnaposokénál 15 százalék volt.
A külföldre látogatók 614 milliárd forintot költöttek el külföldön – a kiadások 58 százaléka (355 milliárd forint) a turisztikai motivációval utazókhoz, 30 százaléka (185 milliárd forint) a munkavégzési célú utakhoz kötődött, ez folyó áron az előbbieknél 4 százalékos csökkenést, míg az utóbbiak esetében 57 százalékos emelkedést jelent. Az 1 fő egy napra jutó költése az egynapos utazásoknál (csaknem 700 forinttal) 8400 forintra, a többnapos utazások esetében (650 forinttal) 9500 forintra nőtt. A fizetési mérleg egyenlege 9 hónap alatt 324 milliárd forint, illetve 1151 millió euró volt, minden negyedévben lényegesen magasabb, mint egy évvel korábban.
KSH