Jövőre kitilthatják a magyar csirkéket a boltokból
Baromfi szalmonella miatt 2010. december 12-től kétséges a magyar csirkék forgalomba hozatala a hazai boltokban. Nyilvános szalmonellateszt során ugyanis tíz, különböző helyen vásárolt csirkéből hét bizonyult szalmonellásnak.
A jelentős mértékben szalmonellás magyarországi baromfiállományra és az ezzel kapcsolatos, egy éve múlva életbe lépő uniós kötelezettségeinkre hívta fel a figyelmet Kern József kutató vegyész, a Diagon-csoport vezetője és Bárány László, a Baromfi Termék Tanács elnöke hétfői sajtótájékoztatójukon. A tájékoztatót megelőzően nyilvános laboratóriumi vizsgálatra is sor került: tíz, különböző helyen vásárolt csirkéből a Diagon új, kétórás tesztelési eljárásával hét állatban mutatták ki a szalmonella jelenlétét. Kern József a cége által fejlesztett, a jelenlegi, négy-öt napos teszteknél sokkal gyorsabb, már két óra alatt eredményt produkáló, és sokkal pontosabb teszttel vizsgált meg tíz, Budapesten vásárolt csirkét. Az állatokat mindenki számára nyitva álló, különböző méretű és típusú kereskedelmi egységekben vásárolták, hipermarkettől a piaci őstermelőig. (A sajtótájékoztatót követően az újságírók megtekinthették az erről szóló számlákat is.) A megvizsgált állatok közül végül hét esetében volt kimutatható a szalmonella-szennyezettség.
Bárány László szerint Magyarország jelentős késésben van az Európai Unió más tagállamaihoz képest, míg a legtöbb uniós országban a baromfiállomány 5-25 százalékát érinti a szalmonella, addig a vonatkozó felmérések szerint Magyarországon a csirkék többsége szalmonellás lehet. 2010. december 12-től azonban az Európai Unióban kizárólag olyan csirkehúst lehet forgalmazni, amelyben semmilyen szalmonella-baktérium nem mutatható ki, ezt írja elő számunkra is a 160/2003/EK rendelet.
A baromfitenyésztők érdekképviseletének vezetője figyelmeztetett: ha nem változik a helyzet, egy év múlva a hipermarketek polcairól eltűnhetnek a magyar csirkék, befagyhat az export, súlyos gazdasági károkat okozhat a készületlenül bekövetkező korlátozás. Ahhoz azonban, hogy elkerüljük a magyar baromfiágazat krízisét, alapvető változásokra van szükség: radikálisan csökkenteni kell a szalmonella jelenlétét, a jelenlegi tesztek átfutási idejét, hatékonyan kell felhasználni a mentesítésre szánt uniós és kormányzati forrásokat, melyek egyharmad-egyharmad arányban fedezik az eljárás költségeit – a harmadik harmadot a tenyésztők vállalták kifizetni, és ki kell alakítani az ezt koordináló módszertani központokat.
A jelenlévő szakemberek szerint az új teszt nem csupán a gyorsabb informálódást segíti, de alkalmazásával és a szakmai protokoll kidolgozásával hamarabb és hatékonyabban lehet izolálni a szalmonellás egyedeket, megvédeni az egészséges állományt és segíteni a tenyésztőket, megjelölve a fontosabb beavatkozási pontokat, részletes útmutatóval szolgálva az ilyenkor szükséges eljárások, a fertőtlenítés és elkülönítés módozatairól, a fertőzés izolálásáról.