2009. szeptember. 17. 12:08 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 17. 12:24 Vállalkozás

Végkielégítés, gyes, munkanélküli segély: mit kell tudni róluk?

Kinek és mikor jár munkanélküli segély? Mit kell tudni a végkielégítésről? Meddig jár a gyes és meddig érvényes a védett állapot? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

23 éves határon túli fiatal, magyarigazolvánnyal rendelkezik, két évig szabályosan bejelentve munkavállaló volt. Most munkahelye megszűnt. Kaphat-e munkanélküli segélyt, amíg újra elhelyezkedik. Ha igen, mennyi ideig és eddigi nettó vagy bruttó (?) keresetének hány százalékát?

Amennyiben a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott az „álláskereső” minőség megállapítására előírt egyéb feltételeknek megfelel, akkor jogosult az álláskeresési járadékra. Az álláskeresési járadék összegét a megelőző négy naptári negyedévben elért átlagkeresete alapulvételével kell kiszámítani. A járadék összege a folyósítás első szakaszában - amely a folyósítási időtartam feléig, de legfeljebb 91 napig terjed - a járadékalap 60 százaléka, felső határa pedig az így megállapított összeg kétszerese. A folyósítási időtartam második szakaszában az álláskeresési járadékra való jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 60 százaléka.

A folyósítási időt annak az időtartamnak az alapulvételével kell megállapítani, amennyit az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző négy év alatt munkaviszonyban töltött. A folyósítási idejét úgy kell kiszámítani, hogy öt nap munkaviszony egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg. A folyósítás leghosszabb időtartama 270 nap.

2008 januárjában feléledt a 60 százaléks özvegyi nyugdíjam. Munkahelyemről ez év május 11-én munkáltatói rendes felmondással küldtek el. Felmentettek a munkavégzés alól a felmondási időre és 2 havi végkielégítést kaptam. Emelt összegű végkielégítés jár-e részemre (58 éves elmúltam)?Munkanélküli járadékra jogosult vagyok-e?

A Munka törvénykönyve alapján emelt összegű végkielégítésre jogosult, ha legalább 3 évet munkaviszonyban töltött az adott munkáltatónál és a munkaviszony munkáltatói rendes felmondással történő megszüntetésére az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző 5 évben került sor. Nem elég tehát az, hogy ön 58 éves, és így valóban a nyugdíjkorhatárt megelőző 5 éven belül van, hanem az is kell, hogy a végkielégítés alapfeltétele, azaz az adott munkáltatónál eltöltött legalább 3 éves munkaviszony teljesüljön. Munkanélküli járadékra jogosult, ha a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott „álláskereső” minőség megállapítására előírt egyéb feltételeknek megfelel. Az özvegyi nyugdíj folyósítása nem kizáró ok.

A cikk folytatását az Adózónán olvashatja.