2009. szeptember. 16. 10:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 16. 11:36 Karrier

Vezetői fizetések: titoktartási pénz, végkielégítések

A köztulajdonban álló gazdasági társaságok többsége kedden eleget tett törvényben előírt kötelezettségének és nyilvánosságra hozta vezető tisztségviselőinek juttatásait. Íme, a késő esti „befutók”.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezérigazgatója 1 millió 515 ezer forint, az általános vezérigazgató-helyettese és üzleti vezérigazgató-helyettese egyaránt 1 millió 265 ezer forint személyi alapbért kap, amelyhez meghatározott mértékű prémium, valamint céljutalom társul. Mindhárom vezetőnek egyéb juttatás keretében költségtérítéssel személygépkocsi használat és mobiltelefon jár. Ezen kívül végkielégítésre jogosultak, valamint eltérő mértékben felmentési idő is jár nekik. Az ÁKK közzétette a középbevezetők bérezését is, amely az alapbéren kívül éves jutalmat, mobiltelefon használatot és egyéb juttatást is tartalmaz.
  
A Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. vezérigazgatója 2 millió 750 ezer forint bruttó besorolási alapbérrel rendelkezik. A meghatározott prémiumfeltételek teljesítése esetén a prémiumkulcs a bruttó alapbér 80 százaléka lehet. Az ügyvezető igazgatóknak 1 millió 200 ezer forint és 1 millió 575 ezer forint között van a bruttó havi besorolási bére. A premizálás feltételei teljesítése esetén éves szinten ennek 50 százalékát kaphatják meg. Ezen kívül 500 ezer forint az éves cafeteria keretük. A MAG Zrt. elnöke 72 ezer forintot, a felügyelő bizottság elnöke és az igazgatóság tagja 58 ezer 500 forintot kapnak havonta. A felügyelő bizottsági tagok 49 ezer 500 forint javadalmazásban részesülnek.
 
Az ITD Hungary Zrt. Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség fő vezetőinek alapbére 1 millió 300 ezer forint körül mozog. Ennyit kap az operációs igazgató és a befektetés ösztönzési igazgató, míg a vezérigazgató személyi alapbére ennél valamivel kevesebb, 1 millió 266 ezer forint. Ezt ellensúlyozza azonban, hogy a vezérigazgató az éves bér 60 százalékát kaphatja meg bónuszként, míg az igazgatók maximum 30 százalékos bónuszra jogosultak. A vezérigazgató végkielégítése 2 hónap, felmondási ideje 8 hónap, az igazgatóknál általában a felmondási idő jóval rövidebb, 1-2 hónap közötti, a végkielégítési hónapok száma az ITD felső vezetői között 0-9 hónap között változik.

Havi bruttó 930 ezertől 8 millió 190 ezer forintig terjed a döntően fővárosi tulajdonban lévő szolgáltató cégek felsővezetőinek alapfizetése. A prémiumok sem egységesek; van, aki éves bérének 150 százalékát is hazaviheti prémiumként. Az augusztus végén elfogadott, a köztulajdonban álló gazdasági társaságok működésének átláthatóbbá tételéről szóló kormányrendelet szerint szeptember 15-én bárki számára hozzáférhető módon, az interneten kellett közzétenni minden olyan vezető tisztségviselő pénzbeli juttatásait, aki állami, önkormányzati többségi befolyással működő gazdasági társaságnál dolgozik. 

A BKV-nál a 4-es metró projektmenedzsere, Klados Gusztáv keres a legjobban, alapbére bruttó 8 millió 190 ezer forint. Kocsis István vezérigazgatónak 1,5 milliós havi fizetése van, a legkevesebbet kereső felsővezető Knitzky Nándor megbízott stratégiai igazgató 441 ezer forinttal - derül ki a cég honlapjára kedd este feltöltött dokumentumból. A táblázatban 36 vezető - a vezérigazgató mellett vezérigazgató-helyettesek, igazgatók, főosztályvezetők és főmérnökök - fizetését, illetve juttatásait adták meg. 

Klados Gusztáv projektvezető tavaly június óta dolgozik a BKV-nál határozott idejű munkaszerződéssel, végkielégítése legfeljebb 12 hónap lehet, alapbére után viszont nem jogosult prémiumra. Kocsis István vezérigazgató másfél millió forintos havi alapfizetése mellé 150 százalékos prémiumra is jogosult, távozásakor 14 havi átlagbért kapna, felmondási ideje száz nap. Szerződése szerint az általa használt személygépkocsi térítés nélkül a tulajdonába kerülne - áll a kimutatásban.
  
Több felsővezető fizetése is meghaladja az 1 millió forintot a BKV-nál: Bolla Tibor gazdasági vezérigazgató-helyettes, Mihálszky Gábor közlekedési vezérigazgató-helyettes és Sziebert György jogi igazgató is 1,2 millió forintot keres, s Székelyné Pásztor Erzsébet kommunikációs igazgató fizetése is megközelíti ezt az összeget. Mindegyikük 120 százalékos prémiumra jogosult és távozásukkor 12 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés illeti meg őket.
  
A DBR Metró Projekt Igazgatóság projektigazgató-helyetteseinek havi juttatása is 1 millió forint felett van; Ilkovics Elza 1,2 milliót, Guba János pedig közel 1,8 milliót kap, és 90, illetve 100 százalékos prémiumra jogosultak. Lazurán József, a belső kontroll igazgatója, Fuzik Zsolt IT-igazgató, Takács Péter logisztikai főosztályvezető és Héri József műszaki üzemeltetési igazgató is 1,1-1,2 millió forintos alapbért kap, erre Fuzik Zsolt esetében 100 százalékos, a többieknél 120 százalékos, teljesítéshez kötött prémium rakódik, távozáskor pedig 12-14 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés jár nekik.

Fővárosi Gázművek, Magyar Posta, MÁV (Oldaltörés)

A Fővárosi Gázműveknél Bakonyi Tibor vezérigazgató havonta bruttó 2 millió 447 ezer forintot keres, emellett éves jövedelmének 30 százalékát kaphatja meg prémiumként és 200 ezer forintnyi választható béren kívüli juttatásban részesül. A vezérigazgató 18 havi végkielégítésre jogosult - olvasható a cég honlapján.
  
Lovas Péter, a gázművek igazgatóságának elnöke havonta bruttó 380 ezer forintot keres és az adózott eredmények teljesülése esetén éves bérének 40 százalékát kaphatja meg prémiumként. Az igazgatóság másik 6 tagja bruttó 279 ezer forintot kap havonta és bizonyos feltételek teljesülése esetén éves bérük 40 százalékát vihetik haza prémiumként. A cég felügyelőbizottságának elnöke, Tüttő Kata havonta bruttó 372 ezer forint tiszteletdíjra jogosult, míg a bizottság 8 tagja havonta bruttó 187 ezer forintot kap.
  
Havonta bruttó 1,25 millió forintot keres Kovács Lajos, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója, aki éves alapbérének 100 százalékát kaphatja meg prémiumként és évente 350 ezer forintnyi cafetériára is jogosult - olvasható a szolgáltató honlapján. A vezérigazgató végkielégítéskor 6 havi fizetésre jogosult. A cég igazgatóságának elnöke, Ferenci Tibor bruttó 250 ezer 600 forintot, az igazgatóság hét tagja egyenként 185 ezer 200 forintot vihet haza. A felügyelőbizottság elnöke havonta 185 ezer 200 forint fizetést kap, a bizottság 8 tagja pedig 106 ezer 900 forintot keres havonta.
  
Vásárhelyi Istvánnak, a Főkert Zrt. vezérigazgatójának havonta bruttó 930 ezer forintos fizetése van és 60 százalék prémiumra is jogosult. Törőcsik Éva Mónika kertészeti vezérigazgató-helyettes 800 ezer forintot keres és 12 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés illeti meg, míg Cirkovics Lászlóné gazdasági vezérigazgató-helyettes 780 ezer forintot vihet haza és kéthavi végkielégítést kaphat; mindkét helyettes vezető 60 százalékos prémiumra jogosult.
  
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. vezérigazgatójának, Bielek Péternek a havi alapbére 1,250 millió forint, magánnyugdíj-befizetése 18 ezer forint. Prémiuma személyi alapbérének 100 százaléka, végkielégítése pedig 18 havi illetményének felel meg.

A Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója 2 millió 840 ezer forint, az általános vezérigazgató-helyettes 2 millió 600 ezer forint, a pénzügyi vezérigazgató-helyettes 2 millió 550 ezer forint havi alapbért kap - derült ki a társaság kedden este nyilvánosságra hozott adataiból. Ezen kívül a vezérigazgató-helyetteseknek 20 százalékos nyelvpótlék is jár. Az évente meghatározásra kerülő feltételek szerint a vezérigazgató 80 százalékos, a vezérigazgató-helyettesek 55 százalékos prémiumban részesülhetnek. Ezen kívül ők is megkapják a 220 ezer forint választható béren kívüli juttatást. A felmondási idejük 8 hónap, ezen kívül a vezérigazgató 3 hónap, helyettesei 10 hónap végkielégítésre jogosultak.
  
A közzétett adatsor szerint a Magyar Posta Zrt. igazgatósági elnöke 350 ezer forint, az igazgatósági tagok 170 ezer forint tiszteletdíjat kapnak. A felügyelő bizottság elnöke is 170 ezer forint tiszteletdíjban részesül, míg a felügyelő bizottsági tagokat 160 ezer forint tiszteletdíj illeti meg.

A MÁV-csoporthoz tartozó vasúttársaságok honlapjaikon azonos szempontok alapján tették közzé a vállalati vezetők adatait. A MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója 2 millió 500 ezer forint, a vezérigazgatója 3 millió 420 ezer forint, az üzletági általános vezérigazgató-helyettes 2 millió 500 ezer forint, a portfoliókezelési általános vezérigazgató-helyettes 2 millió 700 ezer forint alapbért kap. Ezen felül a társasági mutatók és az egyéni feladat teljesülése esetén mind a négy vezető 80 százalékos prémiumban részesülhet. Az elnök-vezérigazgató kivételével 6 százalékos önkéntes nyugdíjpénztári befizetést is kapnak. Az elnök-vezérigazgatónak 3 hónap, a vezérigazgatónak és helyetteseinek 6-8 hónap felmondási idő jár, és a vezérigazgatónak, valamint az üzletági vezérigazgató-helyettesnek végkielégítés is jár.
  
A MÁV Zrt. igazgatósági elnöke 500 ezer, igazgatósági tagjai 230 ezer forint megbízási díjban részesülnek, a felügyelő bizottság elnöke 195 ezer forintot, a felügyelő bizottság tagjai 130 ezer forintot kapnak.
  
A MÁV-START Zrt. vezérigazgatója 2 millió 700 ezer forint személyi alapbért kap, helyettesei 1 millió 600 ezer forint és 1 millió 500 ezer forint közötti alapbért vihetnek haza. A társasági mutatók teljesülése esetén az egyéni prémium feladat alapján 80 százalékos teljesítménybér illeti meg őket. Ezen kívül ők is megkapják a 270 ezer forint évi béren kívüli juttatást. A MÁV-START Zrt. vezérigazgatójának 8 hónap felmondási idő és 1 hónap végkielégítés jár, helyettesei 6-8 hónap közötti felmondási idővel és 3-6 hó közötti végkielégítéssel számolhatnak. A személyszállítási vasúttársaság igazgatósági elnöke - a 2009. szeptember 1-jei állapot alapján - 180 ezer forint, az igazgatósági tagok 150 ezer forint, a felügyelő bizottság elnöke 130 ezer forint, a felügyelő bizottsági tagok 100 ezer forint megbízási díjat kapnak havonta.
  
A MÁV-Trakció Zrt. vezérigazgatója 2 millió 100 ezer forint, két helyettese 1 millió 300 ezer forint személyi alapbért kap havonta. A társasági mutatók teljesülése esetén egyéni teljesítmény alapján 80 százalékban kitűzhető prémium. A felmondási idő mindhárom vezetőnél 8 hónap, a végkielégítés 2-6 hónap között mozog.
  
A MÁV-Gépészet Zrt. vezérigazgatója 2 millió 200 ezer forint, két helyettese 1 millió 300 ezer forint havi személyi alapbérben részesül havonta. A három vezető 80 százalékos prémiumban részesülhet. Felmondási idejük 8 hónap a vezérigazgató és 6 hónap a gazdasági vezérigazgató-helyettes esetében. A vezérigazgató ezen felül 6+3 havi végkielégítésben részesülhet.

Szerencsejáték Zrt., HungaroControl (Oldaltörés)

Csak a vezérigazgató alapbére haladja meg a havi kétmillió forintot  a Szerencsejáték Zrt.-nél - olvasható a cég honlapján megjelent közérdekű adatsorban. A vezérigazgató 2,185 millió forintos alapbére mellett  az  alapbér 80 százalékát kaphatja meg prémiumként. Másik hét vezető beosztásban lévő munkatárs prémiumának is hasonló az aránya, az ő alapbérük 1,345 millió és 1,952 millió forint között van. 
  
A közzétett legalacsonyabb vezetői alapbér 698 ezer forint, de jellemzően egymillió forint körül van. A teljesítménybér az alapbér 60, illetve 70 százaléka. Egyéb juttatásként a menedzsment havi 79 500 forintot kap, bizonyos szint felett 96 167 forintot, míg a legfelső 8 vezető havi 106 833 és 144 917 forint béren kívüli juttatásban részesül. A végkielégítés mértéke 2 és 6 hónap közötti időszak átlagkeresete, a felmondási idő pedig 3 és 6 hónap között van. 
  
Az igazgatósági tagok havi 170 ezer forint tiszteletdíjban részesülnek, az igazgatóság elnöke pedig havi 300 ezer forintot kap. A felügyelő bizottság tagjainak havi tiszteletdíja 160 ezer forint, az elnök pedig 170 ezer forint tiszteletdíjban részesül. 
  
A légiforgalom irányítását végző HungaroControl Zrt.-nél jellemzően egymillió forint körül van a vezetők alapbére, néhány osztály- illetve irodavezetőnek valamivel magasabb, mint 500 ezer forint. A vezérigazgató 1,815 millió forintos alapbére a legmagasabb és neki az alapbér 80 százaléka prémiumként kifizethető. A vezérigazgató - más cégek gyakorlatához hasonlóan -  igazgatósági tagként  tiszteletdíjat kap, a Hungarocontrolnál havi 190 ezer forintot. A vezérigazgatónak nem jár végkielégítés, felmondási ideje két hónap. 
  
A vezető állású dolgozók jellemzően az alapbér 24 százalékát kaphatják meg teljesítményhez kötött juttatásként, míg néhány vezető ehelyett az alapbér 40 százalékát kitevő prémiumot kaphat. Jellemzően 10 hónap a felmondási idő és a legnagyobb arányú végkielégítés nyolc havi jövedelem. Számos vezető esetében van "titoktartási pénz" is: három évre szóló titoktartásért három havi jövedelem.