2009. augusztus. 03. 16:29 Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 03. 16:23 Vállalkozás

Franchise vagy cégalapítás: melyik a nagyobb kockázat?

Egy franchise-hálózathoz az esetek többségében nagyobb befektetést igényel, mintha a vállalkozó egy független kereskedelmi egységet, tevékenységet vagy kisvállalkozást hozna létre. De vajon melyik jelent nagyobb rizikót belevágni?

 A franchise mégis egy sokkal biztonságosabb vállalkozási formát nyújt mint egy hálózattól független tevékenység létrehozása. Ha befektetés jelentősebb az üzleti tudás (know-how), a márka ismertsége, valamint az ehhez kapcsolódó erős támogatás (képzés, követés, tanácsadás, koncepció fejlesztése) a franchise-átvevők számára bizonyos védelmet nyújt.

Ez a védelem természetesen csak viszonylagos, hiszen egy vállalkozás megkezdése nem egy kockázat nélküli "kaland". Egy a '90-es években Nyugat-Európában készült felmérés szerint a franchise-átvevők 15 százaléka csődölt be, míg a hálózatoktól független vállalkozások több mint 50 százaléka bukott meg. Hasonlóak az Egyesült Államokban készült kimutatások eredményei is.
 
Egy franchise-rendszerhez való csatlakozást megelőzően jó néhány kérdést érdemes a vállalkozónak saját magának feltennie: 
 
1. Olyan területet választottam-e  amely vonzó-e számomra?
2. Ez a terület vonzó-e a fogyasztók számára is? 
3. A családom és a környezetem hajlandó-e támogatni a vállalkozásomat?
4. Képes vagyok-e, vagy már valaha irányítottam munkatársakat sikeresen?
5. Rendelkezem-e a vállalkozáshoz szükséges pénzügyi eszközökkel?
6. Megértettem-e a franchise működését, előnyeit és követelményeit?
7. Alkalmas vagyok-e franchise-átvevőnek, képes vagyok-e a kiválasztott koncepciót megfelelően követni és hozzájárulni annak javításához?
8. Képes vagyok-e a hálózat márkájának arculatát képviselni?
9. Tudom-e a saját üzletemet vezetni, felmerülő problémákat kezelni?
10. Megismertem a Franchise Európai Etikai Kódexét és megértettem-e a benne foglaltakat?

www.franchiseportal.hu
 
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.