Halál a munkahelyen: a leggyakoribb okok
Javában zajlanak a mezőgazdasági munkálatok, amelyek már önmagukban is sok veszélyt hordoznak. A munkabaleseti statisztikák szerint a mezőgazdaság, erdészet, halászat együtt – nemzetközi viszonylatban is – a legveszélyesebb ágazatok közé tartoznak, elsősorban az itt bekövetkezett halálos balesetek és foglalkozási megbetegedések száma miatt.
A jobbára szabadban végzett munkák esetében ugyan fontos megemlíteni az időjárás okozta fizikai megterhelést is, a legtöbb baleset mégis a zárt helyiségekben történik, illetve a mezőgazdasági erőgépek helytelen használatakor. A védőburkolat nélküli berendezések lánc és ékszíj hajtásai komoly baleseti veszélyforrásnak minősülnek. Ilyen balesetre a közelmúltban is volt példa, amikor egy hosszú ideje használaton kívül álló, kiszerelt mezőgazdaságigép motorját megfelelő átvizsgálás és a gyári védőburkolatok felszerelése nélkül indítottak be. A már járó motor egyik forgó alkatrésze ismeretlen okból eltörött, a törött alkatrész darabjai nagy sebességgel kirepültek, és a gép közelében álló két személy közül az egyiknek halálos, a másiknak súlyos csonkulásos sérülést okoztak.
Gyakori baleseti ok a hozzáértés hiánya is. Az állattartó telepeken több halálos balesetet is okoztak haszonállatok, amelyek a nem megfelelő bánásmód miatt támadtak rá gondozójukra. A gyakorlat hiánya azonban a növénytermesztés során is szedett áldozatot a 2008-as évben: több bejelentés is érkezett növényvédő szerekkel fertőzött munkavállalókról. A silógázban jelenlévő széndioxid is két halálos balesetet okozott. A szükséges mértékben nem szellőztetett silótartályok, aknák alján gyűlt össze a széndioxid és az oda belépő munkavállalók fulladásos halálát okozta. A hasonló balesetek megelőzhetők azzal, ha a munkavédelmi előírásokat betartják, és az erjedési folyamatok alatt megtiltják a belépést a silózóba, illetőleg a belépés előtt hatásos szellőztetést végeznek.
A megelőző intézkedésekkel és a megfelelő védőeszközök biztosításával a munkavállalókat munkavégzés közben érő ártalmak kiküszöbölhetőek. A munkáltatónak kiemelt figyelmet kell fordítania az előzetes, majd időszakos alkalmassági orvosi vizsgálatokra, a kockázatbecslés szakszerű elvégzésére, majd az abban foglalt intézkedések meghozatalára. Fontos továbbá a munkavállalók oktatását kiegészíteni az alapvető higiéniai előírások ismertetésével, felfrissítésével is.
A 2008-ben bekövetkezett munkabalesetek statisztikai összefoglalóját a www.ommf.gov.hu „Hírek” rovatában találhatják meg.