2008. december. 17. 14:50 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2008. december. 17. 14:50 Vállalkozás

Nem lesz gázunk januárban? Megint hazánk faraghat rá az ukrán-orosz gázvitára

A Nezaviszimaj Gazeta mai száma szerint az orosz és ukrán fél között...

A Nezaviszimaj Gazeta mai száma szerint az orosz és ukrán fél között zajló moszkvai tárgyalások egyre botrányosabbak. Lapértesülések szerint az ukrán fél sorra utasítja vissza a 2,4 milliárd dolláros gázadósság törlesztésének lehetőségeivel kapcsolatos orosz ajánlatokat – írja a kárpátinfo.

Nincs egyezség

A kijevi szakértők kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy a helyzet rendkívül hasonlít a 2006-oshoz, amikor Gazprom csökkentette, majd egy rövid időre teljesen beszüntette az ukrajnai gázszállítást. A Gazprom korábban azt javasolta Ukrajnának, hogy az adósságot írják le az Európába történő gázszállítás tranzitdíjából. Az ukrán fél azonban hallani sem akart erről a lehetőségről.

Oleg Dubinát, a Naftogaz elnökét tegnap újabb lehetőséggel várták Moszkvában. A Gazprom állítólag kész lenne engedményeket tenni Ukrajnának. Többek között nem emelné duplájára Ukrajna számára a földgáz árát, ha az ukrán fél cserébe beleegyezne az Ukrajnába szállított gázmennyiség mennyiség növelésébe. Az orosz gázmonopólium az ukrajnai leányvállalata számára meghatározott 7,5 milliárd köbméter étékesíthető földgáz 10 milliárd köbméterre történő bővítését követeli. A Gazprom így amellett, hogy a legnagyobb felhasználókat szerezné meg, 20 százalékos piaci részesedésre is szert tehetne Ukrajnában. Dubina azonban ezt a lehetőséget is elvetette.

Az ukránoknak lesz gázuk

Oroszország és Ukrajna között az elmúlt esztendőkben decemberben mindig komoly vita bontakozott ki az orosz gázimport miatt. A legjobban három éve durvult el a helyzet, amikor Moszkva leállította a szállítást az ukránoknak, azaz kevesebb gázt táplált a vezetékbe. A gond csak az volt, hogy erről Kijev egyszerűen nem vett tudomást, s az ukránok továbbra is fölhasználták a nekik szükséges mennyiséget, így gázvezeték távolabbi szakaszán lévő országokba nem jutott gáz.

Magyarország például 40 százalékkal kevesebb gázt kapott 2006 januárjában, mint kellett volna, ami már nem volt elegendő a napi felhasználás fedezésére. Hazánkban akkor csak azért nem alakult ki hiány, mert az országnak több hétre elegendő gáztartaléka volt. A 2006-os ukrán-orosz gázvita ugyanakkor jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy felerősödtek az Európa orosz gázfüggőségének csökkentését célzó törekvések.