Egészségpénztár: tag vagy nem tag?
Az egészségpénztárak alapszabályai lehetőséget adnak arra, hogy az egyes pénztárak maguk bírálják el, kit minősítenek pénztári tagnak - olvasható a Stabilitás Pénztárszövetség sajtóközleményében.
Az egészségpénztárak esetében a nem fizető tagok kategóriáját az egyes pénztáraknál különféleképpen határozzák meg. „Az egyes pénztáraknak értelemszerűen nem éri meg a nem fizető tagokat oly módon megtartani, hogy az az aktív tagok vagy a pénztár költségeit terhelje. Amennyiben alapszabályuk lehetővé teszi, a nem fizető tagokat mindössze nyilvántartják a rendszerükben, nem azonnal szüntetik meg a tagsági viszonyt. Az egyes pénztárak alapszabályai határozzák meg, hogy a tagdíjat nem fizetőket mulasztásukért milyen terhekkel sújtja az adott pénztár, milyen eljárásrend alapján rendelkezik a nem fizető tagok felett, illetve milyen következményekkel jár a nem fizetés (pl. milyen szolgáltatásokra jogosult a nemfizetés időszaka alatt)” – nyilatkozta Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.
Kormányrendelet rendelkezik arról hogy a pénztáraknak negyedévenként kell adatot szolgáltatniuk a Felügyelet felé a fizető illetve nem fizető tagok létszámát illetően. Ennek értelmében minden pénztárnak kötelező jelleggel felül kell vizsgálnia, hogy hány nem fizető tagja van. Hozzátette A nem fizető időszakban a pénztárak a tag hozamát megterhelhetik a mindenkori pénztári egységes tagdíjnak a működési és likviditási alapra jutó hányadának megfelelő összeggel, legfeljebb a hozam mértékéig Amennyiben utóbbi bekerül az adott pénztár alapszabályába és van hozam amelyből a levonás megtörténhet, akkor a többi pénztártagot egyáltalán nem terheli a nem fizető tag utáni költség - figyelmeztet a sajtóközlemény.
„Az OTP Egészségpénztár (OTP EP) esetében nem fizető tagnak azokat a tagokat nevezzük, akiknek egyéni egészségszámlájának egyenlege legalább 12 hónapon keresztül 0 forint. Alapszabályunk értelmében minden tagnak, így a nem fizető tagoknak is módjukban áll átmenetileg kérni a tagdíjfizetési kötelezettség szüneteltetését. Ez amiatt előnyös megoldás a pénztártagnak, mert a tagdíjak nem fizetése miatti szüneteltetések hátterében többnyire az áll, hogy a munkáltató megszünteti a pénztártag munkavállalója részére biztosított egészségpénztári tagdíj hozzájárulást, vagy a tag elveszíti munkahelyét, és az adott élethelyzetében a tagdíjfizetési kötelezettségét nem tudja teljesíteni. Ugyanakkor, amint van a tagnak anyagi kapacitása (esetleg munkahelyet vált), újra elkezdheti fizetni a tagdíjat” – nyilatkozta Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója. Az OTP EP-nél jelenleg a szüneteltetők aránya 1,91 százalék. Studniczky hozzátette: "Egyetlen nem fizető tagnál sem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy – általában anyagi körülményeinek változásával – ismét tagdíjfizetővé váljon.”
„Éppen a leginkább rászorultak kerülnek olyan helyzetbe, hogy átmenetileg vagy tartósan nem tudják vállalni az egyébként az állami támogatás miatt anyagi előnyt eredményező egyéni befizetéseket. A nem fizetés kezdetéig felhalmozott tőkéjük és hozamuk nem csökkenhet, csak a nem fizetés időszakában termelt hozamból kerül sor a jogszabály engedte működési alapelvonásra, ezzel a nem fizetők miatti költségek döntően kompenzálhatók. Kedvezőnek minősíthető ebben a megközelítésben, hogy a 2007-ben nem fizetők több mint 10 százaléka 2008 első félévében újra befizetéseket kezdett teljesíteni.” – nyilatkozta Lehoczky László, az MKB Egészségpénztár ügyvezető igazgatója. Hozzátette még: „Sajnálatosnak tartjuk azt a megfogalmazást, hogy a nem fizetőket „potyautasnak” minősítik. Az önkéntes pénztárban a tag a saját keretét költheti, máséra nem tarthat igényt. Így nem „potyázik”, más lehetőségét nem csökkenti.”