2008. július. 28. 06:25 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 19. 16:24 Vállalkozás

Mi a titka a Rába sikerének?

- A Rába az első negyedévben közel 30 százalékos...

- A Rába az első negyedévben közel 30 százalékos árbevétel-növekedést, továbbá jelentős EBITDA- és profitbővülést ért el. Elsősorban mely beszállítói szerződéseknek, illetve intézkedéseknek köszönhető a javulás?

- Nem szeretném annyira leegyszerűsíteni a kérdést, hogy fölsoroljak 3-4 szerződést, illetve 2-3 intézkedést. Az első negyedéves gyorsjelentésben közölt számok annak a több éves átalakítási munkának az eredményei, melyet a stratégiánkban annak idején meghirdettünk. A Rába esetében a kulcs a sikeres piacváltás illetve a reorganizáció volt. A korábban jelentős dollárkitettségünket csökkentettük, és egyre inkább az euróbevételeket preferáltuk, a bevétel egyre nagyobb része Európából illetve a FÁK országokból származik. Emellett az átstrukturálásnak köszönhetően nőtt a cég hatékonysága, az EBITDA-bővülés pedig az elmúlt két évben meghaladta az iparági átlagot. Mindezen átalakítások mellé jöttek még olyan szerződések, mint tavaly a Scania és a Volvo,vagy a közelmúltban a John Deere. 

- Tartható lesz-e a növekedési ütem az év második felében is, illetve a következő években? Melyek lehetnek a főbb húzópiacok a jövőben?

- Csak a mesében létezik olyan cég, amelyik hosszú éveken keresztül tudja tartani a 30 százalékos árbevétel-növekedést, egyértelmű, hogy ezt az ütemet a Rába sem fogja hozni éveken keresztül. Ezzel együtt a stratégiánk továbbra is a növekedést, ennek fókuszában pedig a Futómű üzletág áll, amely továbbra is komoly növekedési potenciált hordoz. Ezt az üzletágat tekintjük fő tevékenységi körnek, itt teljes megoldást kínálunk, a tervezéstől, a gyártáson át egészen a beépítésig. Az elmúlt években olyan vevőkört alakítottunk ki, amely biztosítja a további növekedést. És mint korábban említettem, a bővülést elsősorban Európában, és a FÁK országokban képzeljük el. 

[[ Képelem (Pintér István, a Rába elnök-vezérigazgatója) ]]

Konkrét távlati tervszámokról egyelőre nem szeretnék beszélni, ősszel a harmadik negyedéves gyorsjelentést követően azonban újabb sajtótájékoztatót tartunk, melyen a jövőbeli tervekről is beszámolunk majd. 

- Az alapanyag- és energiaárak emelkedése hogyan befolyásolja a Rába gazdálkodását?

- A Rába energia- és alapanyag-igényes iparágban működik, így ezen termékek áremelkedése komoly kockázatot jelent. Éppen ezért kialakítottunk egy védelmi rendszert, amely figyelembe veszi az alapanyagárakat, és áremelkedés esetén azt egy képlet szerint áthárítja a vevőkre. 

Ez egy védelmi rendszer, amiben időbeli csúszás persze van, de közel 100 százalékos hatékonysággal működik. Az alapanyag- és energiaigényes termékeknél az áthárítás automatizmusokkal történik, míg a magasabb hozzáadott értékű termékek esetében az alapanyagok drágulása ellen az évente 1-2 alkalommal esedékes áremelésekkel védekezünk. 

- Az elmúlt években a Rába fedezeti pozíciók nyitásával próbált védekezni a forinterősödés és a dollárgyengülés ellen. Jelenleg milyen fedezeti pozíciókkal rendelkezik a devizapiacon, ezek a pozíciók mikor futnak ki, s mekkora nyereséget jelentenek?

- A Rába elsősorban exportál, így természetesen kiemelt fontossággal bírnak a devizaárfolyamok. Az elmúlt évek a forint erősödéséről, és a dollár gyengüléséről szóltak, hogy mást ne mondjak, amikor elkezdtük a vállalat átalakítását a dollár jegyzése 230 forint volt, szemben a mai 145 forinttal. Ez a folyamat komoly veszteséget okozhat egy exportcégnek, éppen ezért kidolgoztunk egy három szintű védelmi mechanizmust.  

Az első a stratégiai szint, ez a már említett piacváltás, melynek során előnyben részesítjük az euróalapú szerződéseket és az euróbázisú piacokat, ezzel csökkenve a dollárkitettséget. 

A második szinten árfolyamkockázat-kezelési megállapodásokat kötünk a vevőkkel. Ezen megállapodásoknak köszönhetően középtávon az árfolyamkockázatot részben vagy teljes egészben a vevőink viselik.

Harmadrészt pedig, a rövidtávú, 1-1,5 éves árfolyam-ingadozások ellen fedezeti ügyletekkel védekezünk, ahol a nyitott pozíció a devizás árbevétel 80 százalékának felel meg. Ez az első negyedév végén mintegy 100 millió euró, illetve 60 millió dollár értékű fedezeti ügyletnek felel meg. Az, hogy ezek a fedezeti ügyletek pontosan milyen árfolyamnál lettek kötve, az az üzleti terv része, annyit azonban elárulhatok, hogy az eredménykimutatás alsó sorának védelmét a következő egy évre biztosítják a megkötött ügyletek.

KLIKKELJEN TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!

[[ Oldaltörés: Mit kezd a Rába a megtermelt készpénzzel? ]]



- Mit kezd a Rába a megtermelt készpénzzel? További hitelállomány-csökkentést, esetleg akvizíciót, osztalékfizetést vagy talán jelentős beruházásokat terveznek?

- A Rába az extenzív fejlődés után az intenzív fejlődés korszakába lépett, az átstrukturálás után következhet a modernizáció és a további hatékonyságjavítás. Ebben pedig bőven vannak még tartalékok, „hosszú még a kifutópálya”. 

A prioritás jelenleg az organikus fejlődés, később pedig vegyesvállalatok alapítása illetve akvizíciók is szóba jöhetnek, de azt szeretném hangsúlyozni, hogy utóbbi a hosszú távú elképzelések része, így jelenleg erről még korai beszélni.

[[ Képelem (A Rába energia- és alapanyag-igényes iparágban működik) ]]

- Mi lesz a sorsa a tetemes ingatlanvagyonnak?

- Az ingatlanvagyon köszöni szépen, jól van, nem kell neki enni adni. A Rába hitelállománya körülbelül 10 milliárd forint, az eladósodottság pedig az iparági átlag alatt van. A további növekedés cash flowból finanszírozható, így az ingatlanvagyon a lehetőségek, nem pedig a kényszerek kategóriája. Ennek megfelelően a nem használt ingatlanok eladása nem sürgős, meg lehet várni amíg normalizálódik az ingatlanpiaci helyzet, és a vagyon megfelelő áron értékesíthető vagy egyéb módon hasznosítható.

- 2007 nyarán egy felvásárlásról szóltak a hírek/pletykák. Lát-e arra lehetőséget, hogy a Rába a következő években stratégiai együttműködési megállapodást kössön valamely nagyobb partnerével, esetleg egy szektortárs nagyobb részesedést vásároljon a társaságban?

- A részesedésvásárlással én nem foglalkozom, egy vállalatvezetőnek nem az a feladata, hogy a részvényeknek gazdát találjon, vagy a felvásárlással kapcsolatos pletykákat, híreket kommentálja, hanem a cég értékének a növelése. A stratégiai partnerségben hiszünk, a Rába menedzsmentje jelenleg aktívan azon dolgozik, hogy a társaság az iparág vezető cégeihez szorosan integrált vállalattá váljon, és a stratégiai partnerekkel szoros együttműködésben organikusan növekedjen.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.