Magasabb bírságok és minimálbér, több juttatás
Drágább lett a céges telefon, magasabb a bírság, ha valaki feketén foglalkoztatja a munkavállalóját, korlátozták a munkaidőkeretet, emelték viszont a minimálbért és az adómentesen adható béren kívüli juttatások körét. Milyen további, a munkáltatókat érintő jogszabályok változtak még januárban? Összefoglaltuk.
Feketemunka: egymilliós bírság
Rendkívüli felmondás, azonnali hatályú közös megegyezés, illetve próbaidő alatti munkaviszony azonnali megszüntetésekor legfeljebb 3 napja van a foglalkoztatónak arra, hogy – volt alkalmazottja kérésére – kiadja a munkaviszonyt igazoló papírjait. (2007-ben még a rendkívüli felmondásnál és a próbaidőnél is az utolsó munkanapon kellett elszámolni.) Ez az előírás - Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője szerint – elsősorban a foglalkoztatónak kedvez, aki ezáltal nyer néhány napot. A munkáltatónak az idei évtől még több pénzébe kerül, ha nem jelenti be alkalmazottjait: amennyiben ugyanis kiderül, hogy feketén foglalkoztatta munkásait, 200 ezer forinttól egymillió forintig terjedő bírsággal is sújthatja őt az APEH.
Munkaidő Munkaügyi perek A munkavállaló az idei évtől még kiszolgáltatottabbá vált munkaadójának. Hiába elégeli meg az őt ért jogsértéseket és fordul bírósághoz, a perköltségen felül a szakértői díjakat is és az illetéket is neki kell kifizetnie. Sipos Márta munkajogász szerint emiatt százszor is meggondolják majd az alkalmazottak, bírósághoz forduljanak-e. Nem valószínű, hogy a munkavállaló eljárást indít olyan bizonytalan kimenetelű ügyekben, mint az átszervezés miatti felmondás. Pedig a jogsértések száma nem lesz kevesebb.
Januártól nemcsak a bejelentési kötelezettség elmulasztását büntetik szigorúbban, de azt is, ha a foglalkoztató nem tartja be az előírt munkaidőkeretet. A munkáltatónak a heti munkaidőbe az ügyelet teljes időtartamát, valamint az ügyeleten kívüli rendkívüli munkavégzést is be kell számítania – olvasható a HVG Orac jogszabálykeresőjében. Az egészségügyben dolgozók heti munkaidőkerete 40-ről 62 órára (egészségügyi ügyelet esetén 72 órára) emelkedett, ugyanakkor az egészségkárosító kockázatokkal dolgozó munkavállaló napi munkaideje legfeljebb napi nyolc óra lehet. Készenléti munkakörben legfeljebb heti huszonöt órát dolgozhat a munkavállaló .
Hiányos a munkaidőre vonatkozó szabályozás a gépkocsivezetőknél, ahol továbbra sincs készenléti szabályozás, ezért egyáltalán nincs biztosítva számukra a nap 8 óra munkavégzés, különösen ha állandó sofőri állást töltenek be. Nem lett rugalmasabb a munkaidejük az utazó ügynököknek (ideértve valamennyi kozmetikumot értékesítő hálózat alkalmazottjait), akik ezért továbbra is fiktív munkaidőelszámolásra kényszerülnek.
Minimálbér és a juttatások
Új előírás, hogy egy összegben, utólag is át lehet utalni a munkáltatói hozzájárulást az önkéntes pénztárba és a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe, de csak az azt követő első utaláskor – és legfeljebb három hónapra –, hogy a magánszemély átadta a pénztártagi jogviszonyát tanúsító okiratát a munkáltatónak. E szabály érvényes valamely pénztárba újonnan belépő alkalmazottra, vagy ha például új munkavállaló lép be egy foglalkoztatóhoz, és a foglalkoztató támogatja az önkéntes pénztári befizetéseket (a munkáltatói hozzájárulás nyugdíjpénztári befizetés esetén a mindenkori minimálbér 50 százaléka lehet).
© Müller Judit |
Szabadságok kiadása
Változások a munkavédelmi törvényben |
Olvassa el itt! |
© Túry Gergely |
Rehabilitációs járadék és gyes
Az idei törvény célja a megváltozott munkaképességű személyeknek olyan ellátórendszer és foglalkoztatás-központú rehabilitációs szolgáltatási és támogatási rendszer kialakítása, amelyben a rehabilitálható megváltozott munkaképességű személyeknek a foglalkoztatás nyújt megbízható jövedelmet és megélhetést. Annak a személynek, aki az idei évtől rehabilitációs járadékban részesül, képzési támogatás nyújtható, továbbá segíthetik az önfoglalkoztatását és vállalkozóvá válását. Ezért kap először négy éven keresztül álláskeresési járadékot, majd ezután folyósítják neki a rehabilitációs járadékot. A rehabilitációs járadékban részesülő azonban nem lehet álláskereső.
A munkáltató a rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát akkor szüntetheti meg a felmondási védelem leteltét követően rendes felmondással, ha bebizonyosodik egészségügyi alkalmatlansága és a munkáltatónál egészségi állapotának megfelelő másik munkakör nem biztosítható részére, vagy ha a munkavállaló nem járul hozzá, hogy módosítsák a szerződését új munkakörének megfelelően.
A terhes, illetve szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg, melynek időtartama a szülést követő hat hétnél (negyvenkét napnál) kevesebb nem lehet. A szülési szabadságot lehetőleg úgy kell kiadni, hogy négy hét (huszonnyolc nap) lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen. Továbbra is szabályozatlan viszont a gyes mellett nyolc órában dolgozók rendes szabadságának kiadása. Pontosabban annak a kismamának, aki nem azon a munkahelyen dolgozik napi nyolc órában, ahonnan szülni ment, nem adják ki a fizetés nélküli szabadsága első éve után egyébként járó rendes szabadságot, holott Sipos Márta munkajogász szerint ez megilletné őt.
Több munkajogász nehezményezi, hogy 2008-ra sem alakították át olyan területek szabályozását, mint a távmunka. Évek óta nem rendelkezik a törvény arról, hogy a távmunkavégzéssel járó kiadások – telefon, autó, internet – mely részét viseli a munkáltató és melyiket a munkavállaló. Hasonlóan aggályosnak tartják, hogy még mindig nincs össszhang az egyes törvények között a fogalmak definiálásában. A nyugdíjtörvény továbbra is tágabban értelmezi a nyugdíjast, mint ahogyan a Munka Törvénykönyve rendelkezik erről a körről az úgynevezett „emelt végkielégítés” fizetése esetén.