Tévé üzembentartási díj
Nincs ingyen ebéd. És nincs ingyen tévézés sem a szállodákban és az éttermekben, amelyeknek üzembentartási díjat kellene fizetniük. Egyelőre azonban csak a töredékük tesz eleget kötelezettségének.
© sxc.hu |
A szállodák, vendéglátóhelyek, kereskedelmi egységek április 1-jétől kötelesek televízió-üzembentartási díjat fizetni. A díjat a Medgyessy-kormány javaslatára 2002-től a lakosság és a cégek helyett is teljes egészében a központi büdzsé viselte. Erre 2007-ben 25,6 milliárd forint (a tavalyival megegyező összeg) szerepel a költségvetésben. Tavaly azonban úgy döntött a parlament, hogy a büdzsé továbbra már ne állja a cechet a szállodák és éttermek helyett. Utóbbiak díjfizetéséből az idén 500-700 millió forint bevételt várnak, amit a Műsorszolgáltatási Alapnak utal tovább az adóhatóság.
Havonta fizetendő összes idei kötelezettségeikről 2008. február 15-éig kell bevallást benyújtaniuk az érintetteknek az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) erre rendszeresített nyomtatványán. A HVG-nek nyilatkozók többsége egyébként nem feltétlenül a díj felélesztését, hanem annak mértékét kifogásolta. A szállodaiparban és a vendéglátásban ugyanis a - háztartások esetében érvényes - havi 967 forintos alapdíj háromszorosát kell fizetni. Emiatt a tarifát az érintettek még annak ellenére is sokallják, hogy 2007. december 31-éig a költségvetés állja a díj 40 százalékát, így egy-egy készülék üzemeltetése havonta 1741 forintba kerül. Az ágazatban azt is nehezményezik, hogy a döntés előtt nem volt egyeztetés az érintettekkel, így aztán a szállodalobbi is csak annyit tudott elérni, hogy nem az összes, hanem csak a kiadott szobákban lévő tévék után kell utalni a díjat.
Az APEH-nél a HVG kérdésére elmondták: július 13-áig 7548 bejelentőlap érkezett, de arról nem adtak tájékoztatást, hogy ez hány készüléket jelent. Egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy a május végéig beérkezett közel 4 ezer adatbejelentő lapon valamivel több, mint 19 ezer díjköteles készülékről számoltak be az adózók. Ebben nyilván nincs benne az a vidéki panziótulajdonos, aki a HVG kérdésére, miszerint fizeti-e a díjat, csodálkozva visszakérdezett: "Már az is van?" Ahogy az a kiskocsma sem, ahol egy elnéző mosollyal honorálták az érdeklődést. Mivel a szállodák és a vendéglátóhelyek a készülék üzemeltetésének megkezdésétől számított nyolc napon belül lettek volna kötelesek bejelenteni a szükséges adatokat, jó néhányan késésben lehetnek. Sokan egyébként már csak amiatt sem izgatják magukat, mert kétlik, hogy a hatóság komoly erőket vetne be a díjfizetés ellenőrzésére. Valószínű, hogy a nagy szállodák és éttermek nem ezen fognak spórolni, a kisebb helyeken viszont nem titkolják, amíg nem jön ellenőrzés, megpróbálnak kibújni a kötelezettség alól. Azt remélve, hogy az adóhivatal munkatársai nem jutnak el minden határszéli panzióba vagy az összes zsákfalu kocsmájába.
A Magyar Szállodaszövetség 2007 elején körbenézett az Európai Unióban, mi a tagállamok gyakorlata, kell-e tévé-üzembentartási díjat fizetniük a szállodáknak. E szerint hét tagállamban (akkor még Magyarországot is beleértve) nem kell fizetni semmit, 12 tagállamban a háztartásokra is kirótt díjjal megegyező összeget, négy országban csak minden ötödik vagy tizedik után kérnek pénzt, három helyen átalányt fizetnek, Ausztriában pedig jelképesen egyetlen készülék után kell fizetni. A magyar szállodák túladóztatottak, vélik a szakmabeliek, arra hivatkozva, hogy nem csupán üzembentartási díjat fizetnek, hanem az élő és gépzene után szerzői jogdíjat, a televíziós csatornáknak pedig licencdíjat is. "Egyik-másik égi csatorna horribilis összeget kér, a vendég viszont elvárja, hogy többféle hírcsatorna is legyen" - mondta Gyurasza János. A Best Western Hungária 14 csatornáért évente összesen 3,5 millió forintot fizet.
"Nem elég, hogy tavaly szeptember 1-jétől 15-ről 20 százalékra emelte a parlament a szállodai szolgáltatások áfáját, áprilistól újabb terhet raktak ránk" - panaszolta Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára. Ő egyébként úgy kalkulál, hogy az országban legalább 5 ezer ötcsillagos, 15 ezer négycsillagos és mintegy 21 ezer háromcsillagos szoba van, s ezekben biztosan van tévé. Mindezek alapján a szállodák havi díjfizetése bő 69 millió forint lenne - ha mindenki bejelentené az üzemeltetett készüléket.
"Figyelembe kellene venni a vállalkozások terhelhetőségét, hiszen már úgyis túl sokféle adó és díj van" - mondta a HVG-nek Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, a pécsi Aranykacsa étterem tulajdonosa a tévé-üzembentartási díj bevezetése kapcsán. Szerinte egy étterem vagy pub számára nem feltétlenül az ott lévő néhány készülék utáni befizetés a megterhelő, hanem inkább az, hogy figyelni kell egy újabb kötelezettségre, egy újabb bevallásra. Még a sportközvetítésekre építő vendéglátóhelyek esetében sem igazán húzós a befizetendő összeg, mert bár jellemzően több készülékről lehet követni a versengést, általában ezeken a helyeken is vannak zárt láncú rendszerek, így csak néhány készülék után kell fizetni. A budapesti Champs Pubban például hat tévé után kell az előfizetési és üzembentartási díjat leperkálni, miután 14 készülék monitorként üzemel. Pataki László üzletvezető elmondása szerint ők biztosan befizetik a díjat, indokként is értelmezhetően hozzátéve: nincs kétsége az adóhatósági ellenőrzések felől sem.
Kovács Andrea