Törvénytelen regisztrációs díjat szedni munkaközvetítésért
Miközben egyre többen vállalnak külföldön munkát - kihasználva az EU tagországok munkaerőpiacának egyre erőteljesebb liberalizációját - sokan nem tudják, hogy a magyarországi munkaközvetítőknek nincs joga tőlük regisztrációs, illetve közvetítői díjat beszedni.
A munkakeresők általában nincsenek tisztában azzal, hogy a regisztrációs, vagy másnéven a közvetítői díj fölösleges pénzkidobás. A magyar törvény értelmében ugyanis nem kell fizetniük a munkaközvetítő cégeknek. A kormányrendelet szó szerint így fogalmaz: „magán-munkaközvetítő a tevékenységéért a munkát keresővel szemben díjat, költséget nem számolhat fel.”
A közvetítői díj elkerülésére sajátos módszert dolgozott ki az EuroStar25 Magyarország Személyzeti Tanácsadó Kft. A cég ügyfelétől, azaz a munkaadótól kasszírozza be a „honoráriumot”, mégpedig a kiközvetített munkavállaló ledolgozott órái után. „Célunk, hogy az ügyfél (azaz a munkaadó) elvárásainak megfelelően kiválasztott alkalmazott minél tovább dolgozzon az adott munkahelyen. Ha az ügyfél elégedett, tovább alkalmazza a munkavállalót, így mindenki jól jár” – magyarázza Mark Brands, a cégcsoport vezérigazgatója és a cég társtulajdonosa. (A cégcsoportot összefogó holdingnak Belgiumban, Hollandiában, Dániában és Lengyelországban is vannak tagvállalatai.)
A cég jelenleg hegesztők, kamionsofőrök, CNC operátorok és programozók, valamint diákok számára kínál külföldön munkalehetőségeket. Folyamatosan vizsgálják, melyik szektorban vannak új lehetőségek, most indítják be például a beteg- és idősápolók közvetítését a Benelux államokba. Magyarországon többek között felszámoló cégekkel működnek együtt – mint Paulovics Péter értékesítési igazgató kifejti, - és segítik az elbocsátott dolgozók elhelyezkedését idehaza és külföldön.