2006. november. 20. 14:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. november. 20. 15:42 Vállalkozás

Mikor mondhat fel a munkaadó egy kismamának?

Milyen esetekben lehet kismamának felmondani anélkül, hogy ezért a munkaadónak milliós kárérítést kellene fizetnie? Visszatartható-e az állásából felfüggesztett alkalmazott fizetése és hogyan? Olvasói kérédsekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszol.

"banditina" 

Valóban lehetséges-e, hogy egy terhes nőt nem rúghat ki a munkaadó, mikor bizonyíthatóan rosszul végzi a munkáját, vagy többletmunkát okoz más osztályoknak, csak azért mert teherbe esett?!

A terhesség nem nyújt abszolút védelmet, a hanyag, kártékony munkavégzés esetén a munkáltató rendkívüli felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti az érintett munkaviszonyát. Fontos azonban, hogy a törvényi feltételeknek mindenben megfeleljen a megjelölt ok, ugyanis ha a rendkívüli felmondást elszúrják, határidőn túl lépnek, vagy nem jól indokolnak akár milliós kártérítés fizetése is lehet a vége. Ajánlott előzetesen szakemberrel konzultálni, kerülni kell a „csípőből tüzelést”.

"drji"

A büntető eljarasban (vesztegetés gyanúja) miatt nyomoznak egy köztisztviselö kollegám ellen. Emiatt fegyelmi eljárást indítottak, majd pár nap mulva a fegyelmi eljárást felfüggesztették a büntetö eljaras jogerös befejezéséig. Az illetöt állásábol felfüggesztették és illetményét teljeskörüen visszatartják.  Úgy tudom, hogy szabalysértési vagy bűnügyi eljárás esetén nem lehet az illetményt visszatartani. igaz ez? 

A köztisztviselő felfüggesztése esetén illetményre jogosult, de az illetmény 50 százaléka visszatartható. A vizsgálat felfüggesztése esetén azonban nincs lehetőség visszatartásra. A fegyelmi határozatot, mint például a hivatalvesztést, addig nem lehet végrehajtani, amíg nincs jogerős ítélet, feltéve ha munkaügyi jogvita indult.

"potiviktoria"

Közalkalmazottként január elején szeretném megszüntetni jogviszonyomat. Jelenlegi munkahelyemre 2006. február közepén áthelyezéssel kerültem, így közalkalmazotti jogviszonyom 2003. augusztus 1-től folyamatos. Milyen következménye van a lemondásnak illetve a közös megegyezéssel történő távozásnak? Milyen juttatásokra tarthatok igényt az egyes esetekben? A felmondási idő alatt jogosult vagyok-e a béremen felüli juttatásokra?

A lemondási idő két hónap, végig köteles dolgozni, kivéve ha a munkáltató hozzájárul a munka alóli mentesítéshez. A béren kívüli juttatások általában a munkavégzéshez kötődnek, ha van kollektív szerződés az ott rögzített szabályok az irányadók.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.