2006. július. 18. 15:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 18. 15:52 Vállalkozás

A színlelt szerződések megszűnését is érdemes bejelenteni

A zalai adóellenőrök még nem végeztek ellenőrzéseket a színlelt szerződések moratóriumának lejárta után, de a szerződések megszűnését most is érdemes bejelenteni a kellemetlenségek és bírságok elkerülése végett - közölte az APEH megyei igazgatóhelyettese a könyvvizsgálók és személyzeti vezetők továbbképzésén Zalaegerszegen, kedden.

Sergyán Ödön elmondta, hogy a moratórium ideje alatt 8 vállalat 78 dolgozóját érintő - fele részben megyeszékhelyi - esetet vettek számításba a rövidesen induló utóellenőrzés szempontjából.

A színlelt szerződésre változatos eseteket hozott fel. Ilyen például, hogy független vállalkozásként különválasztották a főmérnöki munkát egy cég működésének egészétől, másutt egyetlen konyhafőnököt vállalkozóként irányított a középvezető. Többször előfordult, hogy magánszemélyek egyszerűen vállalkozónak minősítették magukat, és aránylag gyakori jelenség, hogy a feladatát szolgálati viszonyban ellátó személlyel kötöttek közreműködői szerződést.

Ez utóbbi kapcsán az igazgatóhelyettes megjegyezte, hogy az orvosok ebbéli problémáival nem foglalkoztak, mert azokat ágazaton belül, a rendelkezésre álló 6-7 féle munkajogi lehetőség alapján lehet megoldani. A színlelt szerződések dolgában "előfordulnak vitás helyzetek, ilyenkor a bíróság dönt a foglalkoztatási jogviszony megalapozottsága ügyében" - fűzte hozzá Sergyán Ödön.

A munkanélküliséget átmenetileg növelő esetről számolt be egy, a megyében talán legjobban fizető gépipari társaság vezetője az MTI-nek. A magát megnevezni nem kívánó vállalatvezető elmondta: a színleltnek minősülő szerződések felmondását követően tucatnyi dolgozó magas fizetése ellenére sem vállalta a heti 40 órás plusz 8 túlórás normál foglalkoztatást, mondván, hogy a megengedett munkaidő két-háromszorosában akar dolgozni még több jövedelemért.

Így inkább munkanélküliek lettek, vagy más cégnél kerestek kevésbé legális megoldást, az addigi munkaadó pedig (szak)munkás hiánnyal küzd.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.