Orvosság felszámolásra?
A múlt évhez képest több felszámolás és végelszámolás indult különösen a kis cégek, kényszervállalkozások ellen – írja a Világgazdaság.
Az év első három hónapjában a 13,5 százalékkal több felszámolás és 19 százalékkal több végelszámolás indult, mint a tavalyi év azonos időszakában - derül ki a Creditreform felméréséből.
A szakértők szerint ebben közrejátszik az is, hogy sok - a cégbíróságok által törvényességi felügyeleti eljárásban lefolytatott - végelszámolási eljárásból lesz felszámolás. Eközben mind kevesebb - március végéig csupán nyolc - csődeljárás indul, ez elvileg a cég megmentését szolgálná, ám a tapasztalatok alapján kétségkívül többnyire eredménytelen erőfeszítés.
Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke szerint is elsősorban a törvényi célokon, alapelveken kell fordítani akként, hogy a bajba jutott cég időben, akkor kapjon lehetőséget a csődnyitásra, amikor még van vagyona, és így nagyobb az esélye is a rentábilis működés helyreállítására. Az alelnök emlékeztetett arra, hogy már hoszszú évek óta vagyontalan vállalkozások ellen folyik a felszámolások több mint 90 százaléka.
Közben folynak az új törvény előkészületei. A csődhelyzetbe került cég sorsát egyértelműen a hitelezők döntenék el, így ők határozhatnának a reorganizációról vagy a felszámolásról. Mód lenne arra is, hogy a társaság akkor kezdeményezze a csődnyitást, mielőtt még fizetésképtelenné válna.
Filip György úgy vélekedett: az idevágó rendelkezések - köztük a wrongful trading, vagyis a jogellenes cég-továbbműködtetés, valamint a rosszhiszemű vagyonátruházás előírásainak - megerősítésével akadályozható csak meg a vállalati vagyon kimentése és a kötelező öncsőd érvényesítése.