2006. január. 26. 15:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. január. 26. 15:03 Vállalkozás

Létszámbővítő vállalkozások

Idén akár 40-50 ezer fővel bővülhet a foglalkoztatás, legalábbis a hazai cégek várakozásait monitorozó felmérés szerint. A munkanélküliség mellett ugyanakkor bizonyos ágazatokban egyre nagyobb problémát jelent a tartós munkaerőhiány.

A magyar vállalkozások 1,2 százalékkal tervezik bővíteni létszámukat 2006-ban, ami nemzetgazdasági szinten 40-50 ezer új munkahely megteremtését jelentheti - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalkozáselemző Intézete Magyar vállalkozások várakozásai címmel készített közös felméréséből. Ennek keretében 8040 magyar vállalkozást kérdeztek.

Az első fél évben az idegenforgalmi ágazatban, az építőiparban, a feldolgozó-iparban, az egyéb közösségi, valamint a gazdasági szolgáltatások ágazatban tevékenykedő vállalatok tervezik a legtöbb új munkaerő felvételét, kétszázalékos bővülést jelezve. A jelentős élőmunkát igénylő feldolgozóiparban az első fél évre 1,4, a másodikra 0,8 százalékos létszámbővítést terveznek a cégek. A mezőgazdaság, az energetikaipar és az oktatás területén viszont elbocsátások várhatók.

A felmérés arra is rávilágított, hogy egyre több magyar vállalkozás küzd tartós munkaerőhiánnyal. Míg egy korábbi felmérés szerint a vállalkozások 15 százaléka számára jelentett problémát, hogy nem talált megfelelő munkavállalót, addig mára 17 százalékuknál lépett fel ez a nehézség. A tartósan betöltetlen munkahelyek száma 30 ezerre becsülhető. A munkaerőhiány az egészségügyben a legégetőbb probléma: az intézmények 40 százaléka tartósan képtelen betölteni a megüresedett állásokat. Az építőipari cégek 25, a feldolgozóipar-ban működő vállalkozások 20 százaléka is hasonló helyzetről számolt be.

Az első fél évben a cégek 20, a másodikban 15 százaléka kíván pályakezdőt alkalmazni. A tervezett felvételek 50 százaléka szakképzett fizikai, 30 százaléka szakképzetlen fizikai, 15 százaléka pe-dig diplomás munkavállalókra vonatkozik. Középfokú végzettségű szellemi munkaerő iránt mindössze ötszázalékos kereslet mutatkozik.

 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.