A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2018. október. 02. 13:15

Elfelejt dolgokat? Mutatunk egy szuper technikát memóriája fejlesztésére!

Néha olyan elszigetelt infókat kell memorizálnunk, amit semmihez sem tudunk kapcsolni a fejünkben. Ilyen például, amikor először találkozunk Kovács Judittal. Nem sok esélyünk van megjegyezni a nevét, ha nem kapcsoljuk hozzá valamihez. Ekkor vehetjük hasznát a kapcsolatképzés módszerének!

Az emlékeket általában nem elszigetelten rögzítjük, hanem egymáshoz kapcsolódó adatok gyűjteményeként. Előfordul, hogy új információ rögzítésénél ösztönösen létrejönnek ezek a kapcsolatok. Például ha egy kollégánk elmeséli, hogy vett egy kombi autót, könnyebb lesz megjegyeznünk, ha tudjuk, hogy négy gyereke van, ezért nagy autóra van szüksége.

Máskor olyan elszigetelt információt kell memorizálnunk, amit semmihez sem tudunk kapcsolni a fejünkben. Ilyen például, amikor először találkozunk Kovács Judittal. Nem sok esélyünk van megjegyezni a nevét, ha nem kapcsoljuk hozzá valamihez. Ekkor vesszük hasznát az asszociációs módszernek.

A kapcsolatképzés során a képzeletünk segítségével mesterséges kapcsolatokat hozunk létre egymástól független dolgok között. Minél kreatívabbak vagyunk, annál erősebb lesz a kapcsolat. Minél erősebb a kapcsolat, annál jobban fogunk emlékezni az adott dolgokra.

Példák a gyakorláshoz

Minél viccesebb és őrültebb képeket képzelünk el, annál jobb. Gyakoroljuk a bolondos és szürreális események vizualizációját! Képzeljük magunk elé az alábbi jeleneteket! A képek legyenek a lehető legrészletesebbek. Legalább 10 másodpercet töltsünk mindegyik képpel!

A) Marilyn Monroe cowboyruhában áll a kanapénkon.
B) Egy szivarozó csótány egy óriási motorbiciklin ül.
C) Egy szakállas férfi elefántbébikkel zsonglőrködik.
D) Egy kenguru ül egy lekvárral teli kádban.
E) Egy négykarú nő gitározik és trombitál.
F) Egy beszélő gyík segít egy csapat kék gyereknek átkelni a forgalmas úton.

Két fő módszer van az erős kapcsolatok létrehozására. Az egyik a túlzás: a megszokottnál nagyobb méretű, furcsa, vicces vagy meglepő dolgok mindig emlékezetesebbek. A másik a vizualizáció: a szavak helyett a mentális képeket használó kapcsolatokat ugyanis szintén könnyebb felidézni.

Tegyük fel, hogy sajtot, gyertyát és papírszalvétát szeretnénk vásárolni – már csak ezek hiányoznak a barátunk szülinapi bulijáról. Nincs értelme három dologról bevásárlólistát írni, ehelyett kapcsoljuk össze a sajtot, a gyertyát és a papírszalvétát egyetlen vicces képben: például képzeljük el a barátunkat egy színes papírszalvétával a nyakában, amint elfúj 100 gyertyát, amelyek egy hatalmas gouda sajtba vannak tűzve! Ha néhány másodpercre magunk elé képzeljük ezt a képet, nagyobb eséllyel tudjuk majd felidézni a boltban.

A fenti cikk egy szerkesztett részlet a Fejleszd a memóriád! című könyvből. Önnel is előfordult már, hogy nem emlékezett arra, hogy hova tette a kulcsot? Bemutatkozott valakinek, akit elvileg már ismert? Elfelejtett egy születésnapot vagy valamilyen fontos évfordulót? Pascale Michelon könyve segítségével csökkentheti a feledékenységet, és javíthatja az általános mentális állapotát. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.