Nemrég megszületett a nemzetközi megállapodás arról, milyen szabvány alapján építsék ki az 5G-hálózatot a telekommunikációs cégek. A döntés hidegzuhanyként érte a meteorológusokat.
Hosszas várakozás után az 5G-s mobiltechnológia szabványosításán dolgozó szakemberek végre tető alá hoztak egy olyan nemzetközi megállapodást, amely meghatározza, hogy a telekommunikációs cégeknek hogyan kell bevezetniük az 5G technológiát. Bár mindez jó hír az 5G-re vágyók számára, vannak, akik szomorkodhatnak emiatt: a meteorológusok.
Kiderült ugyanis, hogy az 5G-s hálózat használata komoly kockázatot jelenthet az időjárás-előrejelzés pontosságára nézve, a mostani megállapodás viszont lényegében kimondta:
az 5G fontosabb, mint az előrejelzés.
A különböző amerikai szervezetek – a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOOA), a NASA és a haditengerészet – tudósai arra hívták fel korábban a figyelmet, hogy a 24 GHz-en kommunikáló eszközök megzavarhatják a műholdak jelátvitelét. A jelentésük szerint mindez kevésbé pontossá teheti az előrejelzést.
Egész pontosan arról van szó, hogy a 24 GHz-es sávot használó meteorológiai műholdak a légköri vízpára mérésére használták ezt a frekvenciát, ám ha az 5G is beindul, az bezavar majd a mérésekbe.
A NOOA számításai szerint egész pontosan 77,4 százalékos lehet az adatvesztés. A szervezetek műholdjai a 23,6-24 GHz-es frekvencián kommunikálnak, ami nagyon közel van a jövőben az 5G által használt sávhoz.
A nemrég megkötött megállapodással a meteorológusok szerint az a probléma, hogy abban túlságosan magas zajerősséget állapítottak meg. Míg az USA a tárgyalásokon -20 dbW-ot (Decibel-Watt) szorgalmazott, addig Európa a jóval szigorúbb -55 dbW mellett érvelt.
A végső döntésnél a -33 dbW-ot fogadták el, ami 2027. szeptember 1-jén is csak -39 dbW-ra szigorodik – írja a The Washington Post.
Neil Jacobs, a NOAA vezetője szerint ha a számításuk helyes, akkor a döntés miatt 30 százalékkal csökkenhet az időjárás-előrejelzés pontossága. Ez lényegében az 1980-as években tapasztalható szintre való visszaesést jelenti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.