2013. szeptember. 23. 10:52 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 23. 10:48 Karrier

Magasabb minimálbérért tüntetnek a bangladesi ruhaipari munkások

Több tízezer textilipari dolgozók tízezrei tüntetett Bangladesben hétfőn, és havi 100 dolláros minimálbért követeltek. Egyes csoportok ruhaüzemeket gyújtottak fel, mások a rendőrökkel csaptak össze, több tucatnyian megsebesültek.

Az ázsiai országban gyakran tüntetnek magasabb bérekért és jobb munkafeltételekért áprilistól, azóta, hogy egy főleg varrodáknak otthont adó épület összeomlott Dakkában, és benne több mint 1100-an meghaltak.

A mostani tüntetéssorozat harmadik napja tart, hétfőn a rendőrség szerint a 200 ezret is elérte az utcán tiltakozók száma. A Dakka melletti Gazipúrban, ahol több száz ruhakészítő üzem működik, a rendőrség gumilövedékekkel és könnygázzal lépett fel a tiltakozók ellen, több tucat tüntető és több rendőr megsebesült. Körülbelül 300 varrodát elővigyázatosságból zárva tartottak. Az összedőlt épület körzetében, Dakka Szavar nevű peremkerületében két üzemet felgyújtottak a dolgozók.

Bangladesben 4500 ruhaipari üzem és varroda működik. Az ágazat kivitele 27 milliárd dollárra rúg, az ország teljes exportjának 80 százalékát teszi ki.

A szektorban alkalmazott 3 millió munkás nagy részének az alapfizetése ugyanakkor mindössze havi 38 dollárnak megfelelő összeg. A szakszervezetek a minimálbér 100 dollárra emelését tűzték ki célul. A munkaadók elutasítják az ilyen mértékű béremelést, és a nemzetközi gazdasági válságra hivatkozva legfeljebb 20 százalékos növelésre lennének hajlandók.

hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.