2012. október. 06. 10:13 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 06. 10:12 Karrier

Eldurvult a bányászsztrájk, lelőttek egy szakvezetőt

Agyonlőttek egy ágazati szakszervezeti vezetőt péntek este Dél-Afrika egyik északnyugati városában, ahol a platinát kitermelő Lonmin vállalat bányászsztrájkjait kísérő erőszakcselekményekben korábban már 48 ember halt meg.

"A szakszervezet Western Platinumnál dolgozó egyik ágazati titkárát lelőtték péntek este marikanai házában" - közölte Lesiba Seshoka, a Bányamunkások Országos Uniójának (NUM) szóvivője. Szavai szerint a férfit "kivégzésszerűen" ölték meg az esti órákban, részleteket azonban nem árult el.

Előzőleg a nap folyamán az Anglo American Platinum Ltd. (Amplats) cég, a világ legnagyobb platinakitermelője 12 ezer, vadsztrájkot folytató bányászát bocsátotta el, hogy letörje a dél-afrikai gazdaság húzóágazatában hetek óta tartó illegális munkabeszüntetéseket.

A gyilkosság egy nappal az után történt, hogy a szomszédos Rustenburgban a rendőrség ismét tüzet nyitott a zavargó bányászokra, megölve az Amplats egyik dolgozóját. Rustenburg környékén csak ezen a héten legkevesebb hét ember vesztette életét a sztrájkokkal kapcsolatos erőszakcselekményekben.

A NUM ágazati elnökségének egyik tagját a múlt héten ölték meg, a testület egy másik tagja pedig túlélte az ellene irányuló támadást, felesége életét azonban kioltották a merénylők. "A szakszervezet és tagjai egyre kevésbé bíznak abban, hogy a rendőrség képes megvédeni az ártatlan polgárokat" - mondta a NUM szóvivője.

Rustenburg körzetének bányáit hetek óta erőszak sújtja, a Marikana platinabánya telepén augusztus közepén a rendőrök 34 sztrájkoló bányászt lőttek agyon. A bányászok jelentős béremelést követelnek, hogy havi fizetésük elérje a 16 ezer randot (1450 eurót). A marikanai sortűz volt a legsúlyosabb következményekkel járó rendőri beavatkozás az apartheid rendszer 1994-es megszüntetése óta.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.