2012. február. 01. 08:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 01. 11:30 Karrier

Hivatalt nyit az ENSZ Gyöngyösön

Az ENSZ Világűrbizottságának végrehajtó testülete az ENSZ Világűriroda (UNOOSA) a Károly Róbert Főiskolával közösen regionális hivatalt (Regional Support Office, RSO) létesít és üzemeltet februártól Gyöngyösön - írta közleményében Bíró Tibor, a főiskola dékánja.

A hivatal létesítését az ENSZ-közgyűlés felhívására a magyar kormány ajánlotta fel - olvasható a közleményben. A regionális hivatal annak a 12 központnak az egyike lesz a világon, mely az úgynevezett  UN-SPIDER (katasztrófa- és vészhelyzet-elhárító) program megvalósításában vesz részt.

A regionális hivatal feladata, hogy segítse, támogassa a természeti és ipari katasztrófák megelőzését, illetve a bekövetkezett katasztrófák elhárítási tevékenységeit, az emberi élet és az anyagi javak mentését, valamint a katasztrófák hatásainak felmérését.

A hivatal az ENSZ égisze alatt távérzékelési eszközökkel és módszerekkel támogatja valamennyi tagállam (különösen a fejlődő országok) katasztrófavédelmi tevékenységét. A létrejövő hivatal részt vesz többek között NASA-felvételek feldolgozásában is - tette hozzá Bíró Tibor dékán.

"Elsősorban a környezetben végbement változások mérésével és térképezésével foglalkozó hivatal része a főiskola oktatási egységének, azaz a nálunk tanuló hallgatók részesei lehetnek az itt folyó munkáknak. Missziókban vehet részt, műholdas felvételekkel dolgozhat, és ami a legfontosabb: bekapcsolódhatnak az ENSZ világába. A hivatal kifejezett célja, hogy a hallgatókat olyan specialistákká képezze, akik az ENSZ-ben is megállják a helyüket és segítse az ilyen irányú elhelyezkedésüket" - tette hozzá.

A dékán szerint a központ további lényeges feladata az ENSZ szakembereinek továbbképzése a távérzékelés területén.

Címkék
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.