Karrier hvg.hu 2011. december. 07. 23:45

Nincs elég munkahely, vagy nem akarunk igazán dolgozni?

Közel másfél millióan maradtak távol tartósan vagy átmenetileg 2010-ben a munkaerőpiactól a 15-61 éves inaktívak közül. Döntő többségük (86,9 százalék) indokoltan nem végzett munkát, ám sokan továbbra sem tudják vagy akarják megmagyarázni, miért nem akarnak dolgozni – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi Munkaerő-felméréséből. Nagy részük nem is feltétlenül szeretne be- vagy visszakerülni a munka világába.

1 millió 432 ezren maradtak távol tartósan vagy átmenetileg, indokoltan vagy indokolatlanul 2010-ben a munkaerőpiactól a 15-61 éves inaktívak közül. Legtöbben a globális válság következtében tovább romló munkaerő-piaci pozíciókra, a túl fiatalnak vagy túl idősnek vélt korra, a lakóhely távolságára a foglalkozást kínáló településektől, az ingázás nehézségeire és költségeire, a háztáji kisgazdaság feladásának kockázatára, valamint a gyermekfelügyelet hiányára hivatkoztak.

KSH
295 ezren – az „egyéb inaktívak” – egyáltalán nem dolgoztak, nem tanultak, nem kerestek munkát, illetve semmilyen kimutatható jövedelemforrással sem rendelkeztek. Közel egynegyedük, 66 ezer fő a 15–24 éves korosztályból került ki. Többségük vélhetően tanulmányaik megszakítása vagy jobb esetben a továbbtanulásra való felkészülés miatt volt távol a munkaerőpiactól. A KSH felmérése szerint a 15–61 éves egyéb inaktívak közel kétharmada, csaknem 200 ezer fő a legjobb munkavállalási korban lévő 25–54 évesek közé tartozott. A középkorúak esetében a tanulás már nem, a nyugdíj pedig még nem indokolta a munkától való távolmaradást. Valószínű, hogy az adózást és járulékfizetést elkerülni szándékozók, a bejelentetlen munkákat – javítószolgáltatást, kerti munkát, takarítást, gyermekfelügyeletet, alkalmi kisegítő munkát, napszámos munkát – végzők többnyire közülük kerültek ki. A fennmaradó 14,5 százalékot az idősödő, 55–61 éves korosztály tette ki.

Az elemzés szerint a gazdasági aktivitás, inaktivitás az iskolai végzettség szerint is erősen polarizálódik. A legkisebb esélyük továbbra is az alacsony iskolai végzettségűeknek van az elhelyezkedésre. 2010-ben az e csoportba tartozó 15–61 évesek alig több mint egynegyede tudott elhelyezkedni, közel 63,5 százalékuk pedig inaktív státusba kényszerült.

A munkaerőpiac elsősorban a szakmai végzettséget preferálja. A középfokú végzettségűek körében a szakképesítéssel rendelkezőknek kevesebb, mint az egynegyede nem dolgozott 2010-ben, miközben a gimnáziumi érettségivel rendelkezők közül minden második. A 15–61 éves diplomásoknak mindössze 15,4 százalékuk volt inaktív, ezen belül 76 százalékuk valamiféle társadalmi juttatásban részesült, 13,5 százalékuk megélhetési forrása azonban ismeretlen.

Kinek miért nincs munkája, és közülük kiknek van esélye az elhelyezkedésre? További részletek a Jobline Magazinban.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.