Közel másfél millióan maradtak távol tartósan vagy átmenetileg 2010-ben a munkaerőpiactól a 15-61 éves inaktívak közül. Döntő többségük (86,9 százalék) indokoltan nem végzett munkát, ám sokan továbbra sem tudják vagy akarják megmagyarázni, miért nem akarnak dolgozni – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi Munkaerő-felméréséből. Nagy részük nem is feltétlenül szeretne be- vagy visszakerülni a munka világába.
1 millió 432 ezren maradtak távol tartósan vagy átmenetileg, indokoltan vagy indokolatlanul 2010-ben a munkaerőpiactól a 15-61 éves inaktívak közül. Legtöbben a globális válság következtében tovább romló munkaerő-piaci pozíciókra, a túl fiatalnak vagy túl idősnek vélt korra, a lakóhely távolságára a foglalkozást kínáló településektől, az ingázás nehézségeire és költségeire, a háztáji kisgazdaság feladásának kockázatára, valamint a gyermekfelügyelet hiányára hivatkoztak.
Az elemzés szerint a gazdasági aktivitás, inaktivitás az iskolai végzettség szerint is erősen polarizálódik. A legkisebb esélyük továbbra is az alacsony iskolai végzettségűeknek van az elhelyezkedésre. 2010-ben az e csoportba tartozó 15–61 évesek alig több mint egynegyede tudott elhelyezkedni, közel 63,5 százalékuk pedig inaktív státusba kényszerült.
A munkaerőpiac elsősorban a szakmai végzettséget preferálja. A középfokú végzettségűek körében a szakképesítéssel rendelkezőknek kevesebb, mint az egynegyede nem dolgozott 2010-ben, miközben a gimnáziumi érettségivel rendelkezők közül minden második. A 15–61 éves diplomásoknak mindössze 15,4 százalékuk volt inaktív, ezen belül 76 százalékuk valamiféle társadalmi juttatásban részesült, 13,5 százalékuk megélhetési forrása azonban ismeretlen.
Kinek miért nincs munkája, és közülük kiknek van esélye az elhelyezkedésre? További részletek a Jobline Magazinban.