Karrier Kutasi Judit 2011. november. 22. 07:25

35 felett túl öreg az elhelyezkedéshez?

Minél idősebb egy álláskereső, annál tovább tarthat az elhelyezkedés, főleg, ha már elmúlt 35 éves. Kiválasztási szakemberek szerint ugyanis néha még a fiatal munkavállalókat is túl „öregnek” titulálják. Bizonyos iparágakban, például az informatikai, mérnöki területen 35 felett már nem terem sok babér. Helyzetjelentés és elhelyezkedési tanácsok.

Egyre nagyobb hátrány a magasabb életkor a folyamatosan versengő munkaerőpiacon. A munkáltatók az idősebb dolgozókat drágábbnak tartják, így sokukat inkább elutasítják vagy túl sok tapasztalatuk, vagy épp megkopott, nem naprakész tudásuk miatt. Hátrány lehet továbbá, ha nem tudják felvenni a versenyt a gyors technológiai, műszaki fejlődéssel, ez azonban elsősorban az 50 felettiek problémája. Az elhelyezkedés 35 évesen ma legalább 9 hónapra tehető, ami az adott pozíciótól és szinttől függően akár 12-15 hónap is lehet.

„Rendkívül nehéz 35 év felett az elhelyezkedés, szinte mindegy, milyen pozícióról, szakterületről beszélünk. Jelenleg a legkapósabbak a 30 alatti munkavállalók” – mondta el a hvg.hu-nak Horváth Éva, a Jobserver Személyzeti Tanácsadó Iroda ügyvezetője. Az elsősorban mérnökök kiválasztásával foglalkozó szakember azt tapasztalja, hogy már 30-35 között is egyre nehezebb projektvezetői, mérnökség-vezetői, vagy akár igazgatói szintre bekerülni a multinacionális vállalatokhoz, e felett pedig drasztikusan csökken a pályázók esélye. A gyors elhelyezkedésre legfeljebb különleges szaktudással, mint például SAP vagy gépészmérnökök esetében megfelelő informatikai (3D tervezőprogram) ismerettel van lehetőség, valamint műszaki végzettségű minőségbiztosítási szakemberek indulhatnak jó eséllyel.

Horváth Éva szerint a nagy cégek a munkaerő felvételénél több szempontot is figyelembe vesznek: például mintegy 20 százalékkal kevesebbet tudnak fizetni egy fiatalabb szakembernek vagy pályakezdőnek, mint egy idősebb, tapasztaltabb munkavállalónak. A legtöbb munkáltató emellett arra hivatkozik, hogy egy fiatal új munkatársat könnyebben a saját képére tudja formálni. Ezzel szemben 35 felett az emberek már kialakult személyiséggel, határozott véleménnyel rendelkeznek, ami miatt esetleg nehezebben illeszthetők be a multinacionális szervezeti kultúrába.

AP
A Jobserver ügyvezetője éppen ezért a 35 feletti pályázóknak – az önéletrajzban és az állásinterjún egyaránt – olyan tulajdonságok, ismeretek kihangsúlyozását tanácsolja, mint a rugalmasság, a komoly munkatapasztalat, a magabiztos idegennyelvtudás vagy a magas szintű informatikai háttérismeret, még ha ezek általánosságnak is tűnhetnek. Érdemes megemlíteni azt is, hogy nem kell a legalapvetőbb dolgokra megtanítani, hiszen tudja, hogyan kell egy szervezeten belül kommunikálni, sikeresen kezelt már munkahelyi konfliktusokat, esetleg tapasztalatának köszönhetően rengeteg problémát, hibát elkerült.

Horváth Éva úgy látja, jelenleg körülbelül a munkáltatók 30 százaléka értékeli csak az életkorhoz kapcsolódó eredményeket, teljesítményt és tapasztalatot. Köztük igen kevés multi található, inkább a magyar tulajdonú cégek, illetve a kisebb vállalkozások dominálnak. A legtöbb multinacionális vállalat ugyanis – a munkáltatók mintegy 70 százaléka – még a felsorolt érvek ellenére is inkább a tapasztalatlanabb, olcsóbb fiatalok mellett döntenek. Az idősebb, egzisztenciával rendelkező álláskeresőknek a szakember ezért azt javasolja, hogy az álláskeresés időszakában alapítsanak saját céget, ahol egy magasabb pozíciót, vezetői tapasztalatot, illetve újabb munkasikereket is fel tudnak mutatni, míg újra sikerül elhelyezkedniük a munkaerőpiacon.

További hasznos tanácsok 35 feletti munkavállalóknak a Jobline Magazinban!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?