Munkaidőben állást keresni, titokban interjúkra járni, a főnöktől újabb és újabb indokkal elkéredzkedni, beteget jelenteni kockázatos lehet. Milyen hibákat nem szabad elkövetni, ha valaki állásból keres új állást?
Aki még nem próbálta, azt gondolhatja: nincs is könnyebb dolga annak, aki állásból keres új állást. A pályázónak van biztos munkahelye, fix havi bevétele, csak egy jobb lehetőségre, nagyobb kihívásra, magasabb pozícióra, vagy éppen több fizetésre vár. Persze az okok ennél összetettebbek lehetnek. A gazdasági válság kirobbanása óta ugyanis egyre több munkavállaló küzd anyagi problémákkal, családfenntartóként keresete nem fedezi a havi kiadásokat, vagy egyszerűen csak fojtogatja a megromlott munkahelyi légkör. Szintén az álláspiac felé sodorhatja a dolgozót egy rossz főnök, a kellemetlen vagy veszélyes munkakörülmények, a be nem tartott céges ígéretek, a kifizetetlen jutalékok, illetve a motiváló feladatok és az előrelépés hiánya.
Sok munkahelyen ma már figyelik, esetleg korlátozzák is az internetezést, ezért a legtöbb álláskereső napközben egyáltalán nem böngészheti a hirdetéseket, csak az esti órákban tud a meghirdetett pozíciókra jelentkezni, önéletrajzot írni, illetve a céges megkeresésekre válaszolni. A fejvadászok, HR-esek ugyanakkor többnyire munkaidőben hívják be az interjúkra a jelölteket, így értekezleten, a kollégák előtt vagy a főnök irodájában is megcsörrenhet a pályázó telefonja. Ilyenkor minden szó számít, ezért úgy kell fogalmazni, hogy se a közvetlen munkatársak, se a vezetők ne fogjanak gyanút. A legjobb a telefonban udvariasan jelezni, hogy a délutáni órákban keressenek ismét, vagy egy telefonszámot kérni, ahol egy előre egyeztetett időpontban visszahívhatjuk a hirdető cég kiválasztási szakemberét.
A kulcs természetesen a magabiztos fellépés, a lélekjelenlét. Bele se kezdjen az álláskeresésbe az, aki ezeket a kritikus helyzeteket a szokásosnál nagyobb stresszként éli meg! Amint kiderül ugyanis jelenlegi munkahelyén, hogy valaki állást keres, máris találgatások kereszttüzében találhatja magát, és egy rosszakaró, törtető munkatárs könnyen „fel is nyomhatja” a főnöknél. Ennél már csak az nehezebb, amikor munkaidőben kell elmenni egy állásinterjúra. Érdemes a kora reggeli, késő délutáni időpontra kérni a találkozót, vagy ki kell venni szabadságot. A legfontosabb: csak egy biztos állás, egy aláírt szerződés lehet elegendő indok arra, hogy felfedjük váltási szándékunkat jelenlegi munkahelyünkön!
Így kerülheti el az álláskereső a lebukást a munkahelyén:
- Ne használja álláskeresésre vállalati levelezőrendszerét vagy céges telefonját!
- Ne felejtse a munkahelyi nyomtatóban vagy az íróasztalán az önéletrajzát, motivációs levelét, pályázati anyagát!
- Ne öltönyben, blézerben menjen be dolgozni, ha különben sportos öltözékben jár!
- Kerülje el a munkaidőben történő időpont-egyeztetést úgy, hogy pályázati anyagában feltünteti, mikor keressék!
- Szervezze az állásinterjúkat a reggeli, vagy a munkaidő végéhez közeli késő délutáni órákra!
- Derítse ki, ellenőrzik-e a cégnél a weboldalak látogatását!
- Ne reklámozza a közösségi oldalakon, hogy állást keres!