2011. október. 03. 21:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 03. 21:46 Karrier

Az osztrák nők online is kiszámolhatják, kevesebbet keresnek-e a férfiaknál

Internetes bérösszehasonlító rendszert hoztak létre Ausztriában a nemek közti egyenlőség előmozdítása érdekében.

Az osztrák nőügyi és a közszolgálatban alkalmazottakért felelős minisztérium kezdeményezésére kidolgozott online kalkulátorral az osztrák nők - s ugyanígy a férfiak is - ellenőrizhetik, hogy fizetésük megfelel-e az átlagos bérszínvonalnak, illetve másik nembeli kollégáik fizetésének. Ausztriában a nők átlagosan 24 százalékkal kevesebb fizetést kapnak, mint az azonos munkakörben dolgozó férfiak. Az ország ezzel az utolsó előtti helyen áll az európai uniós tagországok között - figyelmeztetett Gabriela Heinisch-Hosek nőügyi miniszter a keddi Egyenlő Bérezés Napja alkalmából. 

Az Egyenlő Bérezés Napját minden évben arra a napra tűzik ki, amelytől számítva az év végéig hátra lévő napok száma megegyezik azzal, ahány nappal többet kellene dolgozniuk a nőknek ahhoz, hogy férfi pályatársaik fizetésének megfelelő jövedelmük legyen. Az EU statisztikai hivatalának internetes adatbázisában szereplő legutóbbi adatok szerint 2009-ben az Európai Unióban az átlagos bérkülönbség 17,5 százalék volt a férfiak és a nők fizetése között. Magyarországon 17,1 százalék, Ausztriában 25,4 százalék volt ugyanebben az évben.

Az online tájékoztató rendszer az osztrák statisztikai hivatal adatait használja. A számításokhoz a foglalkozás és a beosztás mellett számos más szempontot is figyelembe vesznek, így például a munkaviszony jellegét, az életkort, a munkavégzés helyét, a képzettséget, a munkaidőt, a vállalatnál töltött időt, illetve a vállalat alkalmazottainak számát. A miniszter reményei szerint a bérkalkulátor nem csak tájékoztatásul szolgál majd, de erős eszköz lehet a fizetésről szóló egyezkedéskor.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.