2010. november. 05. 20:50 Utolsó frissítés: 2010. november. 05. 17:38 Karrier

Munkahelyi tragédia: a leggyakoribb okok

Egyesek szerint a hirtelen elkövetett gyilkosságok, iskolai lövöldözések arra utalnak, hogy vagy a kiszámíthatatlan emberi természet űz kegyetlen tréfát a pszichológusokkal, pszichiáterekkel, vagy az emberi közöny vezet tragédiához. A probléma vajon hol keresendő? Az egészségügyben, a pszichológusképzésben vagy a társadalomban?

Igencsak eltorzult társadalmunk, nem figyelünk egymásra, sem a kimondott, sem a kimondatlan szavakra, így a segélykiáltások sem jutnak el az érintettekhez. Természetesen szocializációnkon sok múlik, hogyan kezeljük a problémákat, amelyek akár így, akár úgy, önálló életre kelnek: fizikai éslelki betegségekhez, tragédiákhoz vezethenek. Ezen segíthetnének a szakemberek és a környezet. A közöny és a felelősség hárítása azonban sokszor győzedelmeskedik. Ugyanakkor az is tagadhatatlan, hogy az egészségügy és a családvédelem, szociális szféra is megérett már a változásra.

Gazdasági válság és társadalmi feszültség

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a gazdasági válság kapcsán arra figyelmeztetett, hogy miként az 1929-33-as világválság idején, a növekvő munkanélküliség, a teljesítménykényszerből adódó nyomás hatására közvetve megnőhet az öngyilkosságok száma. A gazdasági válság után egyre nagyobb méreteket ölt a szociális válság: az álláskeresők 40 százaléka több mint egy éve munkanélküli, ami azt jelenti, hogy körükben nagy a demoralizálódásnak, az önbecsülés elvesztésének és a mentális problémák megjelenésének a kockázata. A cikk folytatását itt olvashatja.

Tartalmi partnerünk a HR Portal.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?