2010. augusztus. 30. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 30. 15:38 Karrier

Mennyi idő alatt találnak munkát a friss diplomások?

Meglepően gyors munkába állás, a kapcsolati tőke használata és stabil munkaviszony - többek között ezek jellemzik a magyar frissdiplomások elhelyezkedését az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. által végzett felmérés szerint.

A Diplomás pályakövetés 2009-2010 elnevezésű kutatási program keretében csaknem ötezer, 2007-ben végzett hallgatót kérdeztek meg a diplomázásuk óta eltelt időszakról, arról, hogyan alakult karrierjük, pályájuk. A munkaügyi statisztikák alapján az elmúlt években romlott a friss diplomások foglalkoztatási helyzete. A tömeges diplomás munkanélküliségről szóló rémhíreknek ellentmondani látszik, hogy az érintettekek mindössze 1,9 százaléka nem talált munkát 2007 óta folyamatos munkakeresés ellenére sem - olvasható a felvi.hu-n.  

Túry Gergely

A megkérdezettek negyven százaléka már dolgozott oklevele átvételekor, 53,5 százalék pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Utóbbi csoport tagjai átlagosan 3,56 hónapot töltöttek álláskereséssel. A kutatás során a végzettek körében mért 135 ezer forintos nettó havi átlagkereset lényegében megfelel a KSH által nemzetgazdasági szinten regisztrált átlagos fizetésnek. A statisztikai hivatal azonban egyaránt figyelembe vette a fizikai és szellemi foglalkozásúak adatait, míg az Educatio kutatása csak a frissen végzett szellemi foglalkozásúak bérét tartalmazta. Ez alapján a szakemberek szerint elmondható, hogy a friss diplomások keresete ugyan még elmarad a hasonló pozícióban lévők - nem pályakezdők - bérétől, de már jobban keresnek a fizikai dolgozóknál.

Az elhelyezkedett diplomások munkájuk szakmai, tartalmi részével elégedettek, a fizetéssel kapcsolatban azonban már kevésbé pozitív a véleményük. Főként a pedagógiai, orvos- és egészségtudományi, természet- és társadalomtudományi területen elhelyezkedők érzik kevésnek a bérüket. Szakmák szerint vizsgálva jövedelmükkel legelégedetlenebb orvosi és pedagógiai terület képviselői voltak azok, akik munkájuk szakmai, tartalmi feltételeire a legmagasabb pontszámot adták. Az informatikai és jogi területen végzettek a legkiegyensúlyozottabbak: ők mind anyagilag, mind szakmailag az átlagnál elégedettebbnek bizonyultak. A gazdaságtudományi terület diplomásai annak ellenére, hogy ők a legelégedettebbek a fizetésükkel, szakmailag találnak kivetnivalók munkájukban. A természet- és a társadalomtudomány területeiről kikerülők mindkét szempontot alulértékelték, a megkérdezettek szerint az alacsony béreket csak kis mértékben kompenzálja a munka szépsége.

A diplomázás utáni első munkahely megszerzésében a személyes kapcsolatok szerepe meglepően erősnek bizonyult. Az álláskereső friss diplomások egyharmada ismerős ajánlása révén szerzett munkát. Hirdetés útján 28,4 százalék, munkaközvetítő cég segítségével pedig 3,9 százalék talált munkát. A felsőoktatási intézmények szerepe az első munkahely megtalálásában csekély - a friss diplomával rendelkezők körében összesen 6,9 százalékban járultak hozzá valamilyen módon (akár karrier irodák, tanári ajánlások, akár intézményi kapcsolatok révén) az első, diplomához kötött, állás megszerzéséhez. Az adatokból az is kiderült, hogy a diplomát szerző fiatalok jelentős részének már volt valamilyen munkatapasztalata, amikor átvette oklevelét, 40 százalékuk már dolgozott is, amikor államvizsgázott.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.